Selim’de TARSİM brifing toplantısı

Muhik’de Tarım Sigortaları Brifing Toplantısı yapıldı.

Kars’ın Rast ilçesinde İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Müdürlüğü’nce düzenlenen toplantıda çiftçiler bilgilendirildi.

TARSİM tarım sigortasından talip her tarım üreticisi belli prosedürleri hesabına getirerek yararlanabilir. İlk kendisine yapılması gereken Ekincilik ve Hayvancılık Bakanlığı taşıt sistemine istihsal yapılan alana bakarak vasıta yaptırılmasıdır. Ekincilik sigortaları prim desteğinden yararlanabilmek amacıyla bu kayıtların iz bazında yıllık namına güncel tutulması zorunludur. Üretim türüne bakarak herkes üstünde ayrılan ilgili bölüme kayıt yaptırılır.

Bu bölümler; Bitkisel ürünler üzere Rençper Araç Sistemi (ÇKS), Seralar amacıyla Tuhaf Şeş Taşıt Sistemi (ÖKS), Akarsu ürünleri için Su Ürünleri Vasıta Sistemi (SKS), Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar ile kümes hayvanları için Hayvancılık Hikmet Sistemi (HAYBİS) ve Arıcılıkta kovan için Hayvancılık Hikmet Sistemi (HAYBİS) ve arıcılık amacıyla Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS) görünmek üzere iki sisteme çiftçilerin anahtar yaptırarak yararlanabileceklerine ilgi çekildi.

Düzenlenen toplantıya Ekincilik ve Orman İl Başmuallim İbrahim Altıntaş, Erzurum TARSİM Toprak Müdürü Erkan Ongun, İlçe Tarım Müdürü Ercan Hediye ve çiftçilerimiz katıldı. – KARS

Share: