“Şark Karadeniz Havzası Hile Heyeti Toplantısı” Trabzon’da yapıldı

Trabzon’bile, Şarki Karadeniz Havzası Yönetim Heyeti Toplantısı gerçekleştirildi.

Trabzon Valisi ve Doğu Karadeniz Havzası Hile Heyeti Başkanı İsmail Ustaoğlu, DSİ 22. Mıntıka Müdürlüğündeki toplantıda yaptığı konuşmada, suyun yabanlık için önemine meni etti.

İnsanlığı tehdit boyutuna kadar getiren su kıtlığının önüne geçilmek için stratejiler ve gösteri planları yapılması gerektiğini belirten Ustaoğlu, Doğu Karadeniz Havzası Yönetimi kendisine iller bazında çalıştay yapmayı planladıklarını söyledi.

Ustaoğlu, suyun, cemi canlıların yaşaması üzere ayrımsız kök olduğunun gerçeğinin yanı sıra taşkınlar sonucu para ve fert kayıplarına yol açtığını tabir ederek, bu olayların sunma çok yaşandığı bölgelerin başında Maşrık Karadeniz’in geldiğini anımsattı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdür Afire Sever bile iklim değişikliğinin toptan aynı olgu olduğunu aktararak, bunun etkilerini taşkın, kuraklık, orman yangınları, toprak kayması ve su üstüne olan baskılar dolayısıyla kirlilik ve akarsu kıtlığı şeklinde sıraladı.

“Türkiye su zengini değil, su stresi altında olan tıpkı ülkedir”

Sever, Türkiye’nin akarsu zengini değil, akarsu stresi altında benzeri büyüklük olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda optimum değerde ve seviyede suyu yönetiyor olmamız lazım. Suyun yönetiminde hemen insanlara içme suyu uydurmak değil, ekosisteme da mukteza suyu çıkarmak gerekiyor. Nedeniyle tarımda da suyu sağlayacaksınız. Sanayide birlikte akman suyu kullandıracaksınız. Tamam bu büyüklüğünde su yeterli mi? Suyun yönetimini optimum ve genişlik dolgunca düzeyde yapmanız suyu eli nimetli kullanmanız geçişsiz ki gelecek nesillere de bırakıt olan suyu bırakabilesiniz.”

Akdeniz Havzası’nda bulunan Türkiye’nin, abuhava değişikliği etkilerinden de arz çokça etkilenecek ülkeler ortada yer aldığını tabir eden Sever, “İklim değişikliğine ahenk kapsamında suyu eli nimetli kullanıyor olmamız geçişsiz. Suyun deli dolu yönetimi için yöntem ve stratejiler geliştirebiliriz, planlar oluşturabiliriz, mevzuatlar ortaya koyabiliriz, tabiatıyla kim sahada altyapı yatırımlarına vakar vermemiz geçişsiz.” dedi.

DSİ 22. Kesim Müdürü Cengiz Eğlek Kılıçaslan’ın bile müşavere yaptığı toplantı, “Gün Doğusu Karadeniz Havzası Havza Ölçekli Idare Planlarının Takibi ve Dinsiz Atık Kontrolü” mevzulu sunumlar ile devam etti.

Toplantıya Trabzon’un yanı sıra Cıvıl Cıvıl, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Artvin illerinin temsilcileri üstelik katıldı.Share: