Sarıkamış’ın sobaları bu şita Doğu’yu ısıtacak

Türkiye’üstelik kışın kaba ve mufassal geçtiği yerleşme yerlerinden Kars’ın Sarıkamış ilçesinde üretilen sobalar, Şarki Küçük Asya Bölgesi’nin soba ihtiyacının oylumlu bire bir bölümünü karşılıyor.

Sarıkamış Amiyane Sanayi Sitesi’ndeki 5 imalathanede 10 kamer süreyle 50 işçinin ürettiği tahminî 100 bin sac soba, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Erzurum, Bitlis, Muş ve Van’üstelik satışa sunuluyor.

Odun, kömür ve matbu yakılabilen kovalı, ayrımlı 10 format ve tipteki sobaların fiyatı 300 ila 600 liralık arasında değişiyor.

İmalathane sahibi Burak Yılmaz, AA muhabirine, Sarıkamış’ın, Şark Rum Bölgesi’nde soba imalatının merkezi haline geldiğini söyledi.

Yılmayan, kış şartlarına akıllıca, herkesin kullanabileceği, birinci sınıf ve her bütçeye uygun sobalar ürettiklerini tabir ederek, “Soba imalatı çokça mücahede talip benzeri iştir. Saclar kesilip, preslenip montajı yapıldıktan sonraları soba haline geliyor. Kontrolü yapılıp boyandıktan sonradan dağıtıma başlanıyor.” dedi.

Bu zaman de bölgenin soba ihtiyacının Sarıkamış’tan karşılanacağını anlatan Yılmayan, “Kars, Ardahan, Iğdır, Erzurum, Balkı, Bitlis, Muş, Van üzere çoğu ilimize bakım etmeye çalışıyoruz. Bu iz dede, ata mesleği, ego de yürütmeye çalışıyorum. Herhangi Bir bütçeye makul sobalarımız var. Ebatlarına bakarak sobalarımız 300-600 liralık arasında satışa sunuluyor. gaz fiyatlarında artış sobaya talebi yüzde 25 oranında artırdı. Tığ bile müşterilerimize dolgunca hizmet verebilmek üzere elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

İşçilerden Dünyalık Talih de soba imalatında 14 yıldır çalıştığını dile getirerek, “İşimi bayıla bayıla yapıyorum. Bölgenin soba ihtiyacını karşılıyoruz. Şu anda tıpkısı hafta süresince imalatını yaptığımız sobalarımızın boya işlemini yapıyoruz. Peşi Sıra kamyonlara yüklenen sobaların dağıtımı yapılacak.” ifadesini kullandı.

Hoşur Uran Sitesi Başkanı Turan Yanardağ ise Sarıkamış’ta soba imalatının departman haline geldiğini belirterek, “İnşallah önümüzdeki yıllarda bekâr Doğu’ya değil, ülkenin herhangi bir tarafına hitap edecek degaje şümullü üretim yapılacak.” dedi.

Share: