Şanlıurfa HRÜ Hastanesinden aza bağışı çağrısı

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi “3-9 Teşrinisani Organ ve Doku Bağışı Haftası” etkinlikleri kapsamında uzuv bağışı standı açtı.

Hastaneden yapılan açıklamaya bakarak, hastane içerisinde açılan stantta görevliler örgen bağışıyla ilişik vatandaşları bilgilendirdi, örgen bağışının önemini anlatan broşürler dağıttı.

Açıklamada görüşlerine kayran verilen Ayn Hastalıkları Anabilim Başkanı Doç. Dr. Mualla Parıltı, organ bağışının ayrımsız insanlık görevi olduğunu söyledi.

Organ bağışına destek çağrısında kâin Parıltı, “Organ Nakli tıpkı organın donör, yani verici vücuttan çıkarıldığı ve sonrasında hasarlı yahut noksan bire bir organın yerini ahzetmek için bir müşteri vücuda yerleştirildiği operasyonlara denir. Donör ve müşteri benzeri konumda kabil yahut ayrı benzeri bölgede bulunan aynı donörden alınan organlar bambaşka ayrımsız yerde bulunan alıcıya nakledilebilir. Nakil işlemi gerçekleştirilebilen dokular beyninde kemikler, tendonlar, saydam tabaka, deri, önsezi kapakçıkları, sinirler ve damarlar bulunur. Korne nakli sunma çokça yapılan nakildir. Lahzada tümce nesiç ya de örgen bağışında bulunabilir ve bu sayede bir yada bir nice hayatı kurtarabilir. Uzuv bağışçıları halen işlek efrat olabileceği üzere us ölümü gerçekleşmiş fertler bile cins.” ifadelerini kullandı.

HRÜ Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Güzelçiçek dahi ölümün her etkin üzere kaçınılmaz bire bir akıbet olduğuna meni ederek, örgen bağışı çağrısında bulundu.

Share: