Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Varank, İzmir’deki şişman açım töreninde konuştu Açıklaması

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin uygulayım bilimi alanında yüce projelere imza attığını vurgulayarak, bu çalışmaları kazanmak isteyenleri teknoparklara çağırma etti.

Bakan Varank, İzmir’deki Kemalpaşa Tevhit Endüstri Bölgesi’nde 14 üretimlik ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) projelerinin açılışı ile 7 fabrikanın anne atma törenine katıldı.

Varank konuşmasında, Türkiye’nin bakir yüzyılına adım adım ilerlerken, ülkeyi global bire bir yoğun haline haberdar etmek amacıyla geceli gündüzlü demeden çalıştıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Yüzyılı vizyonunu açıkladığını dile getiren Varank, “Çok ilginçtir, ‘ABD’nin, 50 yıllık, 100 almanak uzun dönemli planları var.’ diyerek iç geçirenler, Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye Yüzyılı vizyonunu açıkladığında koku alma organı kıvırabiliyorlar. ’20 yılda hangi yaptılar ki 100 yılda ne yapacaklar?’ diye, akıllarınca hem 20 yılda yapılanları hem üstelik Türkiye Yüzyılı vizyonunu küçümsemeye çalışıyorlar. Biz tabii bunu yapanların bellek ağrılarını çokça ongun biliyoruz. Nötr gazetecilik kisvesi altında, ceride köşelerini muhalefetin yaymaca bültenlerine dönüştürenleri net bire bir şekilde görüyoruz ve tanıyoruz.” dedi.

Vahap Seçer’in sözlerine tepki

CHP Mersin Ağacı Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in “Türkiye Yüzyılı” konusundaki sözlerini hatırlatan Varank, şöyle dedi:

“Vahap Seçer, Türkiye’nin bekasının teminatı olan defans sanayine müteveccih politikaları ve atılımları vizyonsuzluk kendisine nitelendirdi. Ego herhalde defans sanayimizle sokakta karşılaştığımda kurum duymayan tek da vatandaşımıza rastlamadım amma bu arkadaşlar bittabi hakeza tıpkı kanaate sahip oluyor, anlamakta sıkıntı çekiyorum. Neresinden tutsanız elinizde kalıyor. Benzeri şehremaneti başkanının adeta terör örgütünün uzantısı kabil davranmasına konuşmasına mı yanalım, vizyondan bihaber uray başkanlarının büyükşehirlerin koltuklarında oturuyor olmalarına mı yanalım aşağılık değişmeyen veremiyoruz. Tabiatıyla dizge öz anlayışına meşrebine bakarak davranıyor. Bazıları çamur at izi kalsın siyasetine devam ededursun, tığ işaret ve bakım siyasetiyle Türkiye’yi diriltme etmeyi Allah’ın izniyle sürdüreceğiz.”

Sanayiciye sunulan destek

Birileri kabul etmese dahi SELIM Tümen hükümetlerinin akıbet 20 yıla bir asrı sığdırdığını söyleyen Varank, meri politikalarla Türkiye’nin sanayiden enerjiye, sağlıktan ulaşıma kadar seçkin alanda nazik aynı saldırış gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Vekil Varank, Türkiye’nin ciharıyek tarafına havaalanları, köprüler, duble yollar, şehir hastaneleri kabilinden eserleriyle mührünü vurduğuna meni ederek, bu yatırımların sürekliliğinin, sürdürülebilirliğinin temel aracının uran olduğunu aktardı.

Sanayici ve girişimcileri her antlaşma başlangıç tacı ettiklerini vurgulayan Varank, “Uran yatırımlarını çurlatmak için serencam 20 yılda 100 bine andıran heveslendirme belgesi düzenledik. 2,4 trilyon lira yatırımın ve 3,5 milyonun üstünde istihdamın önünü açtık. Bu teşviklerimizin birlikte sayesinde ve desteğiyle OSB’lerin sayısı 192’den 344’e ulaştı. OSB’lerimiz 2002 yılında 415 bin vatandaşımıza istihdam sağlarken zaman 2,5 milyon vatandaşımız için savmak kapısı oldu. Akıbet 20 yılda üretimdeki parsel sayısı yekpare 5 mezuniyet artarak 57 bine ulaştı.” diye niteleyerek konuştu.

“Hedefimiz OSB sayısını 500’e anlamak”

Varank, şişman açılışlardan şişko açılışlara koşmalarına karşın eleştirildiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Birileri çıkıp utanmadan yüzlü yüzlü ’20 yılda Türkiye’birlikte hiç üretimlik kurulmadı.’ diyebiliyor. Tığ her dönüş sahadayız. Her bölüm girişimcilerle, aksiyon insanı, emekçilerimizle benzeri aradayız. Sağdan soldan duyduklarımızı değil, şahsen yaşadıklarımızı anlatıyoruz. ‘Sayın Bakanım envestisman yapacağız lütfen bize toprak bulun.’ diyenlerin sayısını inanın daha çok strateji edemiyorum. İşte bu yüzden yeni OSB’lerin kurulması amacıyla arayışlarımızı sürdürüyoruz. Bu noktada hedefimiz ülkemizdeki OSB sayısını önümüzdeki dönemde 500’e idrak etmek. Göreceksiniz, yıpranmamış OSB’ler hayata geçtiğinde, sanayicimiz oraları da tezelden dolduracak.”

Varank, hemen fabrikaları değil, İzmir Kalkınma Ajansı aracılığıyla destekledikleri projeleri üstelik hayata geçirdiklerini belirterek, toplamda 24 bünye ve 4,5 milyar teklik yatırımın İzmir’e doğru olması dileğinde bulundu.

“Amerika’ya gitmeye icap yok”

İnovasyon, AR-GE çalışmaları ve teknoloji çalışmalarını gidermek üzere az dışına çıkmaya lazım olmadığına dikkati calip Varank, şöyle konuştu:

“Biliyorsunuz birileri teknolojiyi soldurmak üzere, inovasyon ekosistemini sarmak için Amerika Birleşik Devletleri’hangi gidiyor, hamburgerini yiyip ülkesine idraksiz dönüyor ama biz bu kürsüden, İzmir’den gine söyleyelim. Türkiye’birlikte inovasyon bürümek isteyenleri tığ teknoparklarımıza nida ediyoruz. Türkiye’de neler yapılıyor? Amerika’dan dun kalır işler Türkiye’üstelik gerçekleştiriliyor mu gerçekleştirilmiyor mu? Bunlara tanıklık etmek istiyorsanız Türkiye’deki teknoparkları konuşma edebilirsiniz. Enformatik Vadisi’ni konuşma edebilirsiniz. İşte Togg’un AR-GE’si nerede yapıldı? Bilişim Vadisi’nde yapıldı. Şu anda Türkiye apayrı ülkelerin milli makine projelerinin mühendisliğini Bilişim Vadisi’nde gerçekleştiriyor. Oraya gidip musahabe ederseniz arkadaşlarımız size bilgi verirler. Onun amacıyla Amerika’ya gitmeye lüzum yok, Avrupa’ya gitmeye lüzum namevcut, hamburger yemeye birlikte lüzumlu bulunmayan. İzmir’üstelik kumru yersiniz, gelip burada teknolojide neler oluyor görebilirsiniz.”

Vekil Varank, Enformatik Vadisi’nin yeryüzü sunturlu yerlerinden birini İzmir’e kurduklarını, 2023 başında açılışını yapacaklarını anlatım etti.

“Teknoloji tabanlı girişimcilikte ülkemiz gündüz yazıyor.” ifadelerini kullanan Varank, teknolojinin, yatırımın ve sanayinin bile İzmir’bile, Türkiye’bile olduğunu ifade etti.

Varank, hükümetin İzmir sanayicisini ahali üzerinde tuttuğuna işaret ederek, sanayiye teşvik verdiklerini, teknoparklara cins aktardıklarını dile getirdi.

“Türkiye’nin önü daha peyda olacak”

Türkiye’ye yapılan yatırımların imdi meyvesini vermeye başladığını söyleyen Varank, milli ve yerli sanayinin altın günlerini yaşadığını aktardı.

Icra Vekili Varank, Türkiye yerine 60 almanak hayalini gerçeğe dönüştürmenin hak gururunu yaşadıklarını belirterek, “Dünyanın basit otomotiv ihracatçılarından biri olan ülkemiz, fikri ve endüstriyel hakları yüzde 100 bize ilişik olan uslu otomobiline kavuştu. Kuşkusuz tığ burada yemeden içmeden bire bir makine üretmedik. Togg ile alay malay Türk mühendislerinin neler yapabileceğini yekpare dünyaya göstermiş olduk. Çıktı daha çok Türkiye’nin önü daha birlikte küşade olacak. İnanıyorum kim Togg’un da etkisiyle Türkiye’da özellikle faziletli teknolojiye müteveccih yatırımlar ardı ardına gelecek. imdi Türkiye’ye yatırım yapmayan kaybedecek, yatırım yapansa misliyle kazanacak.” dedi.

Varank, Türkiye’nin kaliteli altyapıları ve kalifiye insan kaynağı ile dünyanın emniyetli limanı olduğunu anlatım etti.

Icra Vekili Varank, kurdele kesimi sırasında üstelik “Tığ açılışları yaparken, temelleri atarken eleştirenler oluyor amma bakın iş dünyamız bizim yanımızda. Onlar nazik emeklerle bu yatırımları yaptılar. Bu söylemler en çokça dahi onlara geçersizlik. Çünkü onlar ülkeye eklenmiş ayar ihdas etmek, taş üzerine taş başlamak için bu gayreti gösterirken onların bu emeklerini görmezden gelmeyi de ben açıkçası çokça aynasız buluyorum. İş adamlarımız burada, basınımız burada. Programdan sonraları mikrofonu tutarsınız sorarsınız ‘Siz burada nümayiş mu yaptınız yoksa süfli yatırımınız var mı?’ diyerek. Onu de kendileri açıklarlar.” dedi.

Hedef teknolojinin başkenti İzmir

İzmir Valisi Güç Dürüst Köşger birlikte açılışı yapılan ve temeli atılmış tesislerin cemi ülkeye kırnak olmasını kâm etti.

İzmir’i “teknolojinin başkenti” yapmanın gayreti içre olduklarını vurgulayan Köşger, şunları kaydetti:

“Zımnında bu soy etkinlikler bu noktadan bakıldığında elan şişman tıpkısı valör taşıyor. İzmir’in bir nice sektörde serencam dönemde endüstrileşme itibarıyla yakaladığı ivmeyi yetiştirmek ve doldurmak üzere İzmir’in yenilikçi yanını güçlendirecek asıl basiret yerine, teknolojiyi merkeze alan ve teknoloji tezyit kapasitesi yeteneklerini geliştirecek yatırım ve çalışmaların güçlenerek artmasını amaçlıyoruz. İzmir’i teknoloji başkenti etme niyetimiz var. Sizlerin sebebiyle sizlerin katkılarıyla inşallah bu irademizi birlikte gerçekleştireceğiz. Eskimemiş yatırımları ve yatırımcıları beklediğimizi de buradan gine bire bir misil daha tabir ediyorum. Memlekete başlı çakanın birlikte olduğumuzu seçkin seferinde ifade ediyoruz.”

Hamza Kırıcı’ın konuşması

DÜRÜST Fırka Genel Komutan Yardımcısı Hamza Elem ise açılışı yapılan projelerin balkı olmasını diledi.

İzmir’in 14 kombinasyon sanayi bölgesi, 4 teknokenti ve 7 sanayi sitesi ile büyüklük ekonomisine büyük yardım sağladığını belirten Acı, “İzmir’i tarımın, sanayinin ve AR-GE’nin merkezi fayrap etmek istiyoruz. Bu anlamda üstelik konkre adımlarımızı atıyoruz. Birileri Silikon Vadisi kabilinden gâh talimatlar verdiklerini rapor etmişlerdi. Etraflı süredir da bu dile getiriliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesine birlikte böyle bir ferman verilmiş. Tığ bibi Silikon Vadisi nerede görmedik. 2022-2023 bütçesinde da herhalde oraya tıpkısı bütçe munfasıl. İzmir’in değme yerini karış karış biliriz. Bu vadiyi halen 1 yıldır arıyoruz bulamadık.” diyerek konuştu.

Beymetal Yönetim Kurulu Başkanı Naci Gül, açılışı yapılan tesiste ölçülü icraat karşı hikmet vererek, temas ahit kendilerine destek olan yetkililere teşekkürname etti.

Konuşmaların arkası sıra İl Müftüsü Salih Sezik’in yaptığı konuşmanın ardından Nazır Varank ve protokol üyeleri kurdele kesimini gerçekleştirdi.

Törene, sakat Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir Mebus Temiz Nasır, SELIM Öğür İl Başkanı Soyluluk Mehabetli Sonsuz, sanayiciler ve aksiyon insanları katıldı.

Share: