Şampiyon atların saha aldığı Süvari Birliği resmi törenlerin vazgeçilmezi

Ata sporu biniciliğin gelişmesi ve yaygınlaşmasına yardım sağlayıp atlı kültürünü yaşatan Kara Harbiye Atlı Spor Terbiye Merkezi Komutanlığı, hem resmi törenlerde fariza alıyor hem üstelik binicilik müsabakalarına önderlik ediyor.

TBMM Muhafız Taburu bünyesinde 18 Orak Ayı 1920’dahi süvari takımı yerine kurulan Süvari Birliği, 1961’üstelik Cumhurbaşkanlığı Kolcu Alayı Süvari Grubu adına yapılandırıldı.

1969’üstelik Cumhurbaşkanlığı Kolcu Alayı Süvari Merasim Bölüğüne dönüştürülen, 1975’da binicilik ekibinin ilave edilmesiyle Cumhurbaşkanlığı Süvari Merasim Birliği adını kayran bağlantı, 4 Teşrinievvel 1984’te Atlı Spor Eğitim Merkezi Komutanlığı adıyla Yağız Harp Okulu Komutanlığına bağlandı.

Birliğin başlıca görevleri, resmi bayramlar ve mehabet törenlerinde atlı tören kıtasını ihdas etmek, binicilik müsabakalarında ülkeyi ve Türk Silahlı Kuvvetlerini (TSK) afişlemek, Karaca Kuvvetlerinin beygir ve binicilikle ilgilendiren kadrolarına personel beslemek, gerekseme halinde yapılanma edilecek atlı ve süvari birliklere atom çekirdeği kadro tasarlamak.

Birlik bünyesindeki 130 atın şişman çoğunluğunu, Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Atlama Beygiri Istihsal ve Yetişek Kategori Komutanlığı yoluyla üretilen ve 3 yaşına kadarki eğitimleri tamamlanan coğrafi tescil belgeli “Gemlik ırkı” yerli spor atları oluşturuyor.

Bir sene boyunca his eğitimleri yapılan taze atlar, yeteneklerine bakarak sportif amaçlı namına ya birlikte törenlerde görevlendiriliyor.

At biniciliğine ait 10 farklı eğitimin düzenlendiği Atlı Spor Eğitim Bilimi Merkezi Komutanlığı, ağababa sporunun gelişmesi ve yaygınlaşması çalışmalarına ilmî ve beceri yardım sağlayıp öncülük ediyor.

Atlı Spor Eğitim Bilimi Merkezi Komutanlığının, Cumhurbaşkanlığı A tipi cesamet töreni ve tarihi temiz bölüğün tören geçişleri, atlı, atlama beygiri tedavisi ve nalbant eğitimleri, para atlama beygiri terbiyesi, engel atlama, cirit oyunu ve süvari okçuluk gösterileri kabilinden faaliyetleri AA tarafından görüntülendi.

Resmi törenler

Türk firez ve tarihini keyiflendirmek ve bu mirası ati nesillere nakil hedefiyle görev fail Atlı Spor Eğitim Bilimi Merkezi Komutanlığının yeryüzü fazla görünür olduğu canlılık, Cumhurbaşkanlığı A tipi oran törenleri.

Cumhurbaşkanının, ecnebi fehamet başkanlarını resmi törenle karşıladığı faaliyete katılan Süvari Tören Kıtasında 41 at bulunuyor.

Süvariler, Türk bayrağı ve konuk ülkenin bayrağının birlikte tarihteki özgür 16 Türk devletinin bayraklarını birlikte taşıyor.

Atlı kıta, 2014’ten bugüne büyüklüğünde gerçekleştirilen 60 resmi törende fariza aldı.

Komutanlığın makro faaliyetlerinden aynı başkası ise tarihi çıkarmak giyen askerlerden oluşan bölüğün gerçekleştirdiği merasim geçişi.

Türk süvari tarihini yaşatan biricik askeri kontak konumundaki Tarihi Süvari Bölüğü, 30 Ağustos Utku Bayramı, 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı ve 9 Ilkgüz İzmir’in antagonist işgalinden kurtuluşu törenlerinde başarıyla fariza yapıyor.

Çağcıl Pentatlon Acun Kupası’nda uzunluk gösterdiler

Birlik personeli ve atlar, katıldıkları uluslararası organizasyonlarda sergiledikleri performansla otoritelerin bile dikkatini çekiyor.

Türkiye’üstelik ilk kez 7-26 Haziran’birlikte planlı Çağdaş Pentatlon Dünya Kupası’nda boy gösteren birliğin atları, organizasyonun Türkiye’dahi düzenlenmesinin hangi büyüklüğünde uygun ayrımsız değişmeyen olduğunu gösterdi. Arsıulusal spor otoriteleri, Atlı Spor Eğitim Bilimi Merkezi Komutanlığı atlarının bugüne kadar yapılan uluslararası çağdaş pentatlon yarışlarında yer düzlük yeryüzü ongun atlar olduğu değerlendirmesini yaptı.

Atlama Beygiri ve binici yegâne cisim olmayı öğreniyor

Binici ve atlama beygiri arasındaki uyumu tezyit etmek, biniciye esneklik kazandırmak, binicinin ata tamam anlamıyla hükmetmesi amacıyla yapılan atlı eğitiminde, binici ile beygir adeta yegâne beden adına hareket etmeyi öğrenip pekiştiriyor.

Engel atlama branşında, harmoni içerisinde akıntı fail binici ve atlar, karşılarına çıkan değişik yükseklikteki engelleri yıkmadan aşmaya çalışıyor.

Süvari Spor Eğitim Bilimi Merkezi Komutanlığı, binicilik ve atçılık kültürünün yaşatılması ve ati nesillere aktarılması görevini yerine getirirken sadece olimpik binicilik branşları değil aynı zamanda geleneksel süvari sporlarını de tatbikatçı seviyesinde öğretiyor.

Atlı okçuluk ve cirit oyunu kabil geleneksel sporlara ilgili eğitimler, Süvari Spor Eğitim Merkezinin yetişek talim faaliyetleri arasında yer alıyor.

Birlik bünyesindeki atlama beygiri kliniğinde atların hastalıklarının belirleme ve tedavileri gerçekleştiriliyor. İlk kontrolleri “travay” olarak adlandırılan bölmenin süresince yapılan atlar, şube ve işaret problemleri amacıyla güneşletici cihazına sokuluyor.

Atlama Beygiri biniciliğine ilişkin malzemeler müzede sergileniyor

Atlı Spor Yetişek Merkezi Komutanlığı bünyesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Celil Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün süvarilerinden Tuğgeneral Cevat Kula’nın adıyla 2000’üstelik kurulan müze birlikte yer alıyor.

Geçmişten bu yana makbul kamçı, nalça, eyer, arkalık kabil malzemeler, kıyafetler ve fariza alınan törenlerden fotoğrafların sergilendiği müzeyle Türk süvarisinin anısı yaşatılmaya çalışılıyor.

Müzede, Atatürk’ün direktifleriyle uluslararası süvari binicilik yarışmalarına hazırlanan ve 2 Mayıs 1938’de İtalya’da planlı uluslararası “Mussolini Kupası”nı kazanarak başarıyla sonuçlandıran yüzbaşılar Cevat Kula, Cevat Gürkan, Eyüp Avangart ve Saim Polatkan’dan oluşan Türk ekibine dair de bir bucak bulunuyor.

Servet at terbiyesi

Komutanlığın neşelilik alanları arasında engelli binicilerle gerçekleştirilen para beygir terbiyesi eğitimleri da meydan alıyor. Mal at terbiyesi, sakat binicinin ağababa hükmetmesi, onu yönlendirmesi ve atla muhtelif beğenilen hareketleri namına getirmesiyle gerçekleştiriliyor. Bu terbiyeyi kazanan atın rahat ve elastik amma ayrımsız zamanda kendiliğinden emin, tetik ve hassas bir nakız alması sağlanıyor.

Tek bacağını kaybetti amma pes etmedi

Komutanlık personelinden Yaya Binbaşı Hür Belen, mülk at terbiyesi branşındaki yürüttüğü faaliyetleri AA muhabirine anlattı.

Kıran, Şırnak’ın Görmeç bölgesinde 5 Nisan 2009’bile gerçekleştirdikleri operasyonda mayına basması sonucu sol bacağının dizden altını kaybettiğini belirtti. Tedavilerinin peşi sıra 2011’üstelik Süvari Spor Terbiye Merkezi Komutanlığında binicilik sporuyla tanıştığını kaydeden gazi Kıran, 30 hafta binicilik kursu aldığını, peşi sıra Türkiye Binicilik Federasyonunun birinci basamak çalıştırıcılık eğitimini başarıyla tamamladığını anlattı.

Türkiye’da güzeşte yıl ve bu sene düzenlenen servet atlama beygiri terbiyesi müsabakalarının tamamına katıldığını anlatım fail Belen, “Amacımız, millî düzeyde olan müsabakaları, arsıulusal düzeye taşıyıp ülkemizi milli mızıka kendisine uluslararası alanda ve olimpiyatlarda para atlama beygiri terbiyesi branşında öğretmek.” dedi.

“Binicilik sporu, öz güvenimi kalın kafalı kazanmamı sağladı”

Ata binmenin engelli efrat üzerindeki etkisine ait istifham konusunda Şev, şu ifadeleri kullandı:

“Yaralandıktan sonraları kendinize olan güveninizi kaybediyorsunuz. Çünkü yıpranmamış aynı durumla karşı karşıyasınız, ayağa kalkmakta zorlanıyorsunuz, yürümeyi, dengeyi sağlamayı yeniden öğreniyorsunuz. Binicilik sporunun bana sunma ilkin sağladığı katkı, kaybettiğim öz güvenimi et kafalı kullanmak oldu. Zira binicilik sporu, bambaşka bir canlıyla yapılan tek olimpik spor dalı. Dede hükmederek kendinize olan güveni yeniden kazanıyorsunuz.”

Şev, biniciliğin temelinde yük, neva ve görk olduğuna belen ederek şunları kaydetti:

“Bizim birlikte günlük yaşamda karşılaştığımız yer nazik sıklet bu alanlarda ortaya çıkıyor. Protezle yürürken dengenin lacerem sağlanması, karşılaşacağınız engellere, sıkıntılara bittabi uzlaşma gösterilmesi ve kaslarda spazm ve tevettür oluşması üzere durumlarda yumuşaklığın ve elastikiyetin bittabi sağlanacağının binicilik sporuyla çok balaban benzerlikleri var. Atın üstünde dengeyi sağladığınızda yerde bunu uydurmak çokça elan yalınç oluyor. Bire Bir zamanda bunun kas gelişiminize birlikte olumlu katkıları oluyor. Bundan hava maltalık kalitenizin artmasına çok şişman faydalar sağlamakta. Binicilik sporu, bedenî özürlü erat amacıyla çokça müfit benzeri spor.”

Share: