Sakarya’da mevsimsel ekincilik işçilerinin zorlu fındık mesaisi sürüyor

Gün Doğusu ve güneydoğu illerinden Sakarya’ya fındık toplamaya mevrut sezonluk tarım işçileri, ocak ekonomilerine ulama hatırlamak için hamam havada çetin emek harcıyor.

Kocaali ilçesi Kestanepınar, Açmabaşı, Gümüşoluk ve Demiraçma mahallelerindeki bahçelere yaz aylarında çalışmaya gelen işçiler, tahminî 2 kamer her bölüm sabahın er saatlerinden devir batımına büyüklüğünde mesailerini sürdürüyor.

İlçenin cereyanlı arazilerinde yunak ve yoğun havaya karşın işlerini fariza paylaşımı ve el birliği içerisinde yapan mevsimlik işçiler, evlerinden yüzlerce kilometre uzakta geçimleri üzere cebin teri döküyor.

“Bura çok güzel”

Adana’dan gelen mevsimsel iştirakçi Lale Başgül, AA muhabirine, 12 yıldır Kocaali’ye fındık toplamaya geldiğini belirtti.

İşin pres ancak sıklet almanın henüz pres olduğunu dile getiren Başgül, “Fındığa mecbur olarak 60 dönem mütezayit var, 30-40 dönme da küsurat oluyor.” dedi.

Başgül, Adana’da bile çalışabileceklerini fakat oradaki efdal kıvılcım dolayısıyla bu bölgelerin yeğleme edildiğine değinerek, “Bura çokça pir. Adana’da çalıştığımız zaman paramızı 3-4 kamer sonraları alabiliyorken burada fındığın bitmesiyle şişko mal alıyoruz. Bu bizim amacıyla çokça oylumlu.” diye niteleyerek konuştu.

Şırnak’tan mevrut Heyecan Biberli, yemek ve günahsızlık işleriyle uğraştığını belirterek, “Her gün 20 kişinin yemeğini amade ediyorum. Kirlenen eşyalarını yıkıyorum. Burada kazandığımızla berenarı ailemize arkalama ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

37 yıldır ilçeye mevsimlik iştirakçi getiriyor

İlçeye 37 yıldır mevsimlik ekincilik işçileri getiren dayıbaşı Diyadin Doğan ise Mardin, Van, Şırnak, Diyarbakır’dan insanları getirdiğini aktardı.

Evlerinin şen olduğunu anlatan Doğan, şunları kaydetti:

“Rastgele birinin içerisinde çamaşır makinesi, buzdolabı, duşları var. Toprak sahipleri, doktor lazım olduğu ant bizi hastaneye götürüyorlar. Geliş ve azimet paramızı veriyorlar. Koca ahi kabil geçiniyoruz.”

Doğan, güneydoğuda albeni sıcaklığının çokça olması dolayısıyla Kocaali’nin kendilerine yayla kadar geldiğini vurgulayarak, “Hem mülk kazanıyoruz hem da eğleniyoruz. Burada haddinden fazla rahatız.” dedi.

Share: