Safranbolu’nun coğrafi işaretli maniye domatesinde 2 bin ton rekolte bekleniyor

Karabük’ün UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde kâin Safranbolu ilçesinde geniş adına yetiştirilen ve hasadı süren coğrafi işaret tescilli maniye domatesinde bu yıl 2 bin ton rekolte hedefleniyor.

Osmanlı döneminden kalma yapılarıyla “dünyada bildirme dolgunca masun geçmiş 20 site” beyninde gösterilen Safranbolu ile özdeşleşmiş, “dede tohumu” ürünlerin başında gelen maniye domatesi, temmuz ayında coğrafi işaret alarak tescillendi.

Etli ve balıketi yapısı, ince kabuklu, artağan kirli ve büyük olmasının birlikte damaklarda bıraktığı lezzetiyle Karabük’ün arz heybetli zirai ürünlerinden biri olan maniye domatesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Safranbolu Belediyesi ve çiftçiler eliyle kestirmece 1000 dekar alanda yetiştiriliyor.

Geçen yıl 1,9 bin titrem üretimin yapıldığı kentte, bu sene üstelik 2 bin tonluk rekolte bekleniyor.

“Tıpkı domates averaj 600 ila 800 gramdır”

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Bunaltıcı Ayvalık, AA muhabirine, tescil başvurusunu güzeşte yıl aralıkta yaptıklarını, 8 ay kadar gelişmemiş sürede maniye domatesinin coğrafi işaretini aldıklarını söyledi.

Safranbolu maniye domatesinin toprak amacıyla çok makro olduğunu anlatan Ayvalık, “Tescilin peşi sıra esirgeme anlamında çalışmalarımız olacak. Islahı yapılmamış olan bire bir kök. Tescil, reform çalışmalarına avangart olacak. Üreticilerimizle benzeri araya geleceğiz, standartlarımızı, elbette yapılacağını ve logoyu şüphesiz kullanacaklarını belirteceğiz. Bunun peşi sıra maniye domatesimiz pazarlarda olacak.” dedi.

Ayvalık, domatesin tanıtımının da yapılacağını aktararak, şunları kaydetti:

“Tezyifkâr alanlarda üretimi yapılan ürünlerin korunması önemlidir. Aynı safran ve ıhlamur balında olduğu kabilinden. Maniye domatesi, basit alanlarda üretiliyor. İlimizde tahminî 1000 dekarlık alanda yetiştirildiğini söyleyebiliriz. Dekara 2-3 tondur domatesin verimi. Yıllara göre değişebilir. Bu sene 2 bin ton civarında yapıt hasılatı elde edeceğiz.”

Maniye domatesinin arz yetişkin özelliğinin ayrıntılı kabuğu ve lezzeti olduğuna dikkati çeken Ayvalık, “Bir domates averaj 600 ila 800 gramdır. Bin gramın üzerinde üstelik iz aldığımız oldu. Domatesi menfi çevirdiğimiz devir hoşur iftira şeklinde parçacıklar vardır. Maniyenin arz cesim özelliği, dilimli yapısıdır. Bu görsel kendisine ayırt etme şeklidir ama en fena hâlde yanı ince kabuklu ve haddinden fazla lezzetli olmasıdır.” diyerek konuştu.Share: