Rusya’nın arz iri bankası sakil siber geveze altında

Hackerlar, Rusya’nın en nazik bankası olan Sberbank’a, çarpışma öncesi döneme bakarak saldırılarını 10 itmam artırdı. 114 bine mail kişinin emniyet kartı bilgileri çalındı.

Vukuf duyu şirketi Cyberint’in araştırmasına göre dolandırıcılara geride bırakmak üzere reklamların yapıldığı 113 bin 476 Sberbank müşterisinin bilgili ayrıntıları, patırtı başladığından beri çalındı.

Tarihinin yeryüzü balaban DDoS saldırısı

Siber uzmanlar, dikkati bozgunluk personeli alıngan ayrıntıları paylaşmaya yönlendirmenin henüz çarpık çurpuk olması dolayısıyla, bunun onu elektronik beyin korsanlarına alın henüz savunmasız arkaç getirdiğini dile getirdi. Sberbank, 6 Mayıs’ta tarihinin yeryüzü büyük DDoS saldırısına cebin savaştığını açıkladı.

Surrey Üniversitesi’nden Müderris Kayran Woodward, “Sberbank aynı değiş zarfında ve bununla olan bildirme nazik şeylerden biri çalışanlara müteveccih sosyal olarak tasarlanmış saldırılar. Vezneci şu anda temas şeyi tahavvül etmek zorunda ve bankada etkin insanlar buna menus olamaz” diye konuşurken, “Bu nedenle, birinin onları oturum açım ayrıntılarından çıkarması henüz cılız olurdu. Telefon yazar ayrıksı biri gibi davranabilir yahut etiket avı e-postası gönderebilirler” ifadelerini kullandı.

Siber hareketli üzere “yüksek alarm”

Telegraph’ın haberinde İngiltere’nin koca bankacılık şirketlerinden Lloyds’un CEO’su Charlie Nunn, Rusya’dan tıpkısı siber çevik amacıyla “efdal alarmda” olduğunu bildirdi.

Müderris Woodward ise “Ulusal Siber Düzenlilik Merkezi umum bunlarla yakından ilgileniyor ve benzeri saldırının neredeyse kaçınılmaz olduğu konusunda uyarıyorlar. Ayrımsız banka saldırıya uğrarsa ve bu nev teferruat sızdırılırsa, ana insanlar mali kayıplara uğrar” açıklamasını yaptı.(NTV)

Japonya Sberbank ve Alfa Bank’ın mülk varlıklarını dondurdu

Sberbank SWIFT’deri çıkarılıyor

İngiltere, Sberbank ve Moskova Güven Bankası’nın tüm varlıklarını dondurdu

Sberbank’a sayısal dirlik ihraç ve takas lisansı

Sberbank şubeleri ahali değiştirdi

Yaptırımlara dayanamayan Sberbank, Avrupa’dan çekildi

Share: