Rusya: Ukrayna ile müzakerelerde Cumhur Reisi Erdoğan iri bire bir çalım oynadı

Kremlin Sözcüsü Peskov, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, gündemdeki değişik konulara ait değerlendirmelerde bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ÖVGÜ

Reisicumhur Erdoğan’ın, Rusya Cesamet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Oran Başkanı Volodimir Zelenskiy beyninde İstanbul’da ayrımsız konuşma yapılmasına yönelik teklifini değerlendiren Peskov, “Türkiye Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın, Moskof ile Ukraynalı heyetler arasındaki danışmalar için haddinden fazla iyi koşulların düzenlenmesinde az çok iri aynı nümayiş oynadığını biliyoruz. Reisicumhur Erdoğan tıpkısı hazar sürecinin başlatılması için bile çabalama gider ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

“ANCAK UKRAYNA HEYETİ RADARDAN KAYBOLDU”

Peskov, Türkiye’nin hakeza tıpkısı sürecin başlatılması üzere siyasi egemenlik dahi gösterdiğini vurgulayarak “Ancak Ukrayna heyeti adeta radardan kayboldu. Şu anda herhangi bir danışma süreci yürütülmüyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye ile Rusya ortada artması muhtemel ulusal dünyalık birimleriyle ticarete dahi değinen Peskov, bu adımın dolar dahil herhangi bambaşka ayrımsız şeye zarar yüklemek amacıyla yapılmadığını söyledi.

“DOLAR BASAN MUTLULUK BU SERVET BİRİMİNE OLAN GÜVENİ SARSTI”

Peskov, doların güvenilir bire bir çekince servet birimi olmadığını belirterek “Bu endişe bundan sonra çok sayıda ülke tarafından paylaşılıyor. Hangi efsus kim doları basan mutluluk, bu mülk birimine olan güveni sarstı.” dedi.

TİCARETTE MILLÎ MÜLK BİRİMLERİ ARTACAK: AYNI MADDE TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZDE DE OLUYOR

Çok sayıda ülkenin ticarette doların payını hafifletmek ve millî mülk birimlerinin payını çoğaltmak istediğini anlatan Peskov, “Benzeri özdek Türkiye ile ilişkilerimizde birlikte oluyor. Doğal Gaz tedarikimizin aynı kısmının ruble ile ödenmesi üzere İstanbul’da kocaman aynı anlaşmaya vardık. Millî mal birimlerinin payının artmaya bitmeme edeceğini umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: