Remik Yaylası balının sağımı başladı

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde coğrafi işaret belgesi referans su yapılan 2 bin 100 rakımlı Remik Yaylası’na ilkbaharda bırakılan kovanlardan bal sağımı başladı.

İlçeye sınırlanmış Atmalıkaşanlı Mahallesi’nin geniş ve zengin bitki örtüsüne ehil Remik Yaylası’nda arıcılık özne üreticiler, kestirmece 4 aylık emeğin ve çabanın arkası sıra kovanlardan bal sağımına ümitli başladı. Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, kurumdaki beceri personellerle birlikte 2 bin 100 rakımlı yaylada arıcılık fail tarım mühendisi Hüseyin Borak’un işletmesini ülfet etti.

700 kovandaki bal sağım aşamalarını durumunda gören Çitil, “Ziraat mühendisi olan Hüseyin Bor, arıcılıktaki sunma balaban üreticilerimizden birisi. Buradaki arılar, kekik, keven ve çakşır gibi endemik enva ilkin kalkmak üzere varlıklı benzeri floradan faydalanıyorlar. Üreticimiz, aylar süren emeğinin karşılığını almaya başladı. Bal sağım ve katkısız çalışmalarını titizce sürdürüyorlar. Biz birlikte ustalık personellerimizle birlikte incelemelerde bulunduk. Yaptığımız çalışmalarda kapçık başı bal veriminin 12 kilogram civarında olacağını öngördük. Bal brix değeri da yüzde 84, su değeri ise yüzde 16 yerine ölçüldü. Üreticimize mübarek ve bereketli aynı sezon diliyoruz” dedi.

Elbistan coğrafyasının arıcılık amacıyla yarar olduğunu dile getiren Çitil, “İlçemiz arıcılıkta yüce aynı yere topluluk. Coğrafyamız da bu sektörün vazgeçilmezi olan nebat çeşitliliğine ve faunaya sülale sahipliği yapıyor. Üreticilerimiz, arz bereketli ve birinci sınıf balı göstermek için birlikte bir nice zorluğa göğüs geriyorlar. Bizler de onlara elimizden gelen desteği veriyoruz. Bakanlığımızın ve devletimizin sunduğu desteklerle gelecekte arıcılık açısından ayrımsız marka olmaya adayız. Mecmu üreticilerimize verimli ve artağan bir mevsim diliyoruz” şeklinde konuştu.

Üretici Hüseyin Bor ise, geçtiğimiz yıla kıyasla bal veriminde yüzde 50 çoğalma yaşandığına işaret etti.

Hiçbir katkı kullanmadan bal üretimi yaptıklarını vurgulayan Bor, “Remik Yaylası balı, lezzeti, aroması ve kalitesi ile aranılan benzeri baldır. 2 bin 100 rakımda haddinden fazla sayıda endemik türdeki çiçeğe ve bitkiye aile sahipliği fail bire bir bölgede arıcılık yapıyoruz. 700 kovanımız var. Yağız kovanda dahi üretim yapıyoruz ayrımsız zamanda. Bal sağımını başlattık. İlkbahardan beri bu arıların peşindeyiz. Onlar üstelik çalışıyor biz de peşlerinde arı üzere çalışıyoruz. Şuanda dahi emeğimizin karşılığını ahiz zamanı geldi. Geçtiğimiz yıl 4 titrem kabilinden bir bal almıştık. İklim ve hava şartları verimi azaltmıştı. Ama bu sene 6 ton civarında aynı mahsul bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Remik Yaylası balının coğrafi meni başvurusunda bulunduklarını tabir eden Tarım Mühendisi Hüseyin Borak, “Coğrafi belen kabul etmek amacıyla belli aşamalar var. Bunları tekerlek tekerlek geçip kalitesi, lezzeti, aroması ve doğallığından asla ödün vermediğimiz bu yavru coğrafi belen almamız halinde alım satım konusunda mehabetli bir aşama atacağız” bilgilendirmesinde bulundu. – KAHRAMANMARAŞ

Share: