Rahatsızlığı olan depremzedeler Samsun’da kaldıkları yurtlarda taharri ediliyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen kentlerden Samsun’a mevrut ve rahatsızlığı bulunan depremzedeler, kaldıkları yurtlarda taharri edilmeye başlandı.

Samsun İl Esenlik Müdürlüğü, depremden etkilenen ve yurtlarda misafir edilen depremzedelere yönelik istikşaf hizmeti başlattı.

Yüreklilik ve Yurtlar Kurumu Turgut Özal ve Aydınlık Ayaşlı mektepli yurtlarında artan depremzedeler, oluşturulan esenlik odalarında esenlik taramasından geçiriliyor.

İl Esenlik Müdürü Muhammet Büyük Oruç, yaptığı açıklamada, depremzedelere yurtlarda eş sağlığı merkezi standartlarında hizmet verdiklerini söyledi.

Samsun’a deprem zımnında mevrut vatandaşlara müteveccih afiyet hizmeti sunumu ve planlama çalışmalarını önceki günden itibaren sürdürdüklerini anlatan Oruç, “Keyif hizmetimiz, otellere yerleştirilen vatandaşlarımızın esenlik kontrollerini yapıp gelecek sondaj ve muayene işlemleri üzere hastanelerimize nakillerinin gerçekleştirilmesi şeklinde başladı. Süreç, otellerden yurtlara geçişin arkası sıra yurtlarda ocak sağlığı merkezi standardında hizmet verecek keyif odalarının etkin edilmesiyle bitmeme ediyor. İlimizde Cesaret ve Yurtlar Kurumuna kapalı Turgut Özal ve Vazıh Ayaşlı öğrenci yurtlarında oluşturduğumuz esenlik alanlarında hastalarımızın önce muayenelerini yapıyor, mukteza durumlarda ilaçları çıkar yol ediliyor. Samsun Eczacı Odasıyla teşrikimesai ortamında ilaçlarını kaldıkları yurda büyüklüğünde getiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Oruç, keyif odalarını genişleteceklerini dile getirerek şunları kaydetti:

“İçinde psikososyal destek ve ekip çalışmalarının vadi düzlük hizmeti güçlendirecek bir çalışmayı başlatıyoruz. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Aile Hekimliği Kliniği hekimlerinin düz alacağı, haftanın 7 günü hemşire ve hekimden oluşan ekibimizin yurtlarımızda görev yapacağı çalışmada, ekiplerimiz muayene ve takip işlemlerini yapacak. Şeker Hastalığı kadar vakayiname hastalıkları olanları rüçhan kendisine değerlendirip çağa ve gebe izlemlerini yapıp bebeklerimizin aşılama süreçlerini tek aksamaya mevzi vermeden yakından strateji edecekler. OMÜ ve amme hastanelerimizin istikşaf ve muayene imkanlarını kuma kullanarak bölgeden ati başka vatandaşlarımız için da acul ve enerjik araştırma ve izlem altyapısını oluşturacağız.”

Share: