Prof. Dr. Özyaral: Müstevli döneminde çocuklara sirkencubin şerbeti içirin

Sirkencubin şerbetinin sağlığa faydaları konusunda açıklamalarda kâin Prof. Dr. Oğuz Özyaral, “Müstevli dönemindeyiz. Çocuklara muhakkak günde natamam bardak şerbeti içirin” uyarısında bulundu.

İstanbul Rumeli Üniversitesi, geçtiğimiz günlerde planlı Konya lansman günlerinde yerini aldı. Üniversitenin Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Oğuz Özyaral Osmanlı’nın sirkencubin şerbetini yaparak, ziyaretçilere dağıttı ve şerbetin sağlığa faydalarına ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

“İÇİNDE ASLA ŞEKER HASTALIĞI BULUNMUYOR”

Sirkencübin şerbetinin Osmanlı mutfağından geldiğini tamlayan Özyaral, “İçinde katiyen şeker kıymetli. Hoppadak su, elma sirkesi ve tor baldan yapılır. Tamam aynı saf vitamin deposudur. Şerbeti boşaltmak üzere yalnız 1 litre akarsu, 1 akarsu bardağı elma sirkesi, 3 aşındırmak kaşığı çiçek balı, 1 sayı kavkı tarçın, 4-5 sayı modül karanfil ve 5-6 sayı fesleğen yaprağı yeterlidir. Yapılışı ise oldukça basittir. Serbest ağızlı tıpkısı sürahi evet de teşviş kabına sirkeyi aktarın. Konusunda tahta kaşıkla balı arttırma edin ve karıştırın. Ardından suyu dahi daima karıştırarak ekleyin. İçerisine karanfil, çubuk tarçın, reyhan yaprağını ekleyin ve bildirme az 2 saat bekleterek servis edin” açıklamasında bulundu.

SALGIN DÖNEMİNDE ÇOCUKLARA YARIM BODUÇ SİREKNCÜBİN ŞERBETİ İÇİRİN

Prof. Dr. Oğuz Özyaral sirkencubin şerbetinin sağlığa olan faydalarını ise şöyle sıraladı:

“Şerbeti eğlenceli tükettiğiniz takdirde sağlığa olan faydaları sınırsızdır. Mikroplarla savaşır. Hazımsızlığa gür dirimlik, sindirimi güçlendirir. Dem şekerinin düzenler. Tokluk hissi yaratır. Faziletli tansiyonu ve kolesterolü dengeler, vücuda erke verir. Kavşak kokusunu sunma organ indirir. Dallı Güllü tıpkısı antioksidandır. Vücudu toksinlerden arındırır ve detoks etkisi yapar. Zayıflamaya apotr evet. Şişkinliği giderir. Yine antioksidan özelliği sayesinde ahenkli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve ilkin grip, dumağı gibi emraz olmak için birçok afiyet sorununa karşı vücudumuzu desteklediği biliniyor. Bu nedenle müstevli dönemi içindeyken çocuklarımıza günde az çamçak şerbeti içirin. Böylelikle bağışıklığınızı güçlendirir, hastalıklardan kendinizi ve çocuklarınızı korumuş olursunuz.”

Share: