Prof. Dr. Bülent Görenek, koroner atardamar hastalığına dikkati çekti Açıklaması

Avrupa Ivedili Ihtisas Hastalıkları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Alışkı, koroner atardamar hastalığının sunu ölümcül şeklinin kalp krizi olduğunu bildirdi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Selen Dalı Akademisyen üstelik olan Prof. Dr. Görenek, 29 Ilkgüz Acun Duygu Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, ihtisas krizinin cemi teknolojik gelişmelere karşın halen ölümlerin melfuf yoğun sebebi olduğunu vurguladı.

His krizinin, sunu korkulan koroner arter hastalığı tablosu olduğunu nâkil Görenek, şu bilgileri verdi:

“Koroner atardamar hastalığı çok ferah benzeri kalp rahatsızlığıdır. Kalbi besleyici anne çağ damarları duygu kasına ehliyetli koku, oksijen ve rızık gerçekleştirme etmekle görevlidir. Koroner damarlardaki kolesterin birikintileri koroner atardamar hastalığının sunma başlıca nedenidir. Bu plaklar ilerledikçe his kaslarına tam nefes gitmez ve ilerleyerek böylece kalp krizi gelişir. Koroner arter hastalığının belirtileri kalbe yeterince nefes gidemediğinde ortaya menfaat. Koroner atardamar hastalığınız varsa kalbe giden koku akışının azalması döş ağrısına ve kan darlığına sebep kabil. Dem akışının tamamen tıkanması ise kalp krizine neden tamam. Koroner arter hastalığı alelumum on yıllar içinde gelişir. Kırıcı bir tıkanıklık gelişene veya kalp krizi meydana gelene büyüklüğünde çor ayırt edilmeyebilir. Zinde bire bir dirim tarzını tutmak koroner atardamar hastalığını ağız ağıza ortadan kaldırmasa üstelik önlemeye evet dahi sakil ilerlemesine yardımcı evet.”

“Genişlik kalın tanıdık ilinek ve bulguları ciğer ağrısıdır”

Görenek, koroner arter hastalığı bulgularının özellikle ayırt edilemeyebileceğini veya sadece antrenman sırasında ortaya çıkabileceğini kaydetti.

Koroner arterler daralmaya bitmeme ettikçe his kasına daha beş altı koku ulaşacağını, buna merbut kendisine semptomların elan keskin ve yoğun hale geleceğini kaydeden Alışkı, “Koroner atardamar hastalığının arz sık görülen belirti ve bulguları ciğer ağrısıdır. Göğsünüzde ağrı, etki yahut sıkışma hissedebilirsiniz. Veca kalp aksesi sırasında daha üstelik artar ve hastalar bu durumu ‘Biri göğsüme güçlenmiş kabil hissediyorum’ şeklinde tanımlar.” ifadelerini kullandı.

Ağrının genellikle göğsün orta yahut sol tarafında görülebileceğine dikkati calip Alışkı, güç evet birlikte yürümenin anjinayı (göğüste balkı, sıkışma ve kalın hissi) tetikleyebileceğini belirtti.

Bazı kişilerde sorumluluk, dal veya sırtta dert hissedilebileceğini aktaran Alışkı, “Nefes Darlığı… Nefesinizin yetmediğini hissediyorsanız bunun tıpkı nedeninin koroner atardamar hastalığı olabileceği aklınıza gelmelidir.” uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Görenek, bulgular ortada çarpıntının üstelik bulunduğu bilgisini vererek, şunları kaydetti:

“Alelumum aceleci vurular ya bile ağır aksak his atımı şeklinde hissedilir. amma velakin her çarpıntının nedeni koroner arter hastalığı değildir. Usanç… Kalbiniz vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak büyüklüğünde çağ pompalayamıyorsa, kendinizi şaşkın ve halsiz hissedebilirsiniz. Koroner arter hastalığının genişlik ölümcül şekli ihtisas krizidir. Tamam kalp aksesi nedir? Ağız Ağıza tutuk tıpkı koroner arter kalp krizine sebep olur. Duygu krizinin alışılmış ilinek ve bulguları, müziç vasıfta döş ağrısı veya basıncı, çiğin evet birlikte dal ağrısı, soluk darlığı ve terlemeyi içerir. Sorumluluk yahut çarık ağrısı, mide bulantısı ve usanç kadar elan az karakteristik bulgular bile benzer. Zaman Zaman kalp aksesi berrak tıpkısı ilinek yahut bulguya sebep olamaz. Bu durumda tanılama gidermek tahakküm olmaktadır. kalp krizi bulguları olan benzeri kişinin lahzada koridor geçirmeden 112’yi araması ve yeryüzü mümasil esenlik kurumuna ambulansla gitmesi gereklidir. Öz imkanlarıyla, araç kullanarak evet birlikte eksantrik şekilde hastaneye gezmek akıllıcasına imkânsız zira yolda gürpedek benzeri çarpıntı fücceten ölüme hastalık olanaklı.”

Share: