Pileki taşının Rize’deki sonuç ustası mesleğini yaşatmaya çalışıyor

Pileki taşının Rize’deki serencam ustası mesleğini yaşatmaya çalışıyor

RİZE – Rize’birlikte Pileki Taşı el işi mesleğinin akıbet ustalarından Mustafa Yılmayan, unutulmaya yüz tutmuş mesleği için bakir ustalar yetiştiriyor.

İlçeye kapalı Çiftlik köyünde faal 73 yaşındaki Mustafa Yılmaz, beş zamanlarında babasına aşındırmak atmak amacıyla gittiği Pileki mağarasından ilerleyen yaşlarında dirayetli kendisine çıktığını söyledi.

Pileki ustası Mustafa Yılmaz, babasına aşındırmak taşıyarak işe zül sardığını anlatım ederek “Ben ilkokula giderken babamın yanına yemek getirirdim. Babam burada çalıştığı zamanlar yanına dirimlik, ona yardım ederdim. Sair komşularımız ve babamın arkadaşları çalışırken onlara göre, yardım ederek yaslı alıştı ve başladım. Savuşturmak fikirleştirmek amacıyla pilekiyi işleyebilirim. Izgara taşı yapabilirim. Güveç kabı yapabilirim. O şekilde kul pileki taşını işleme işine alıştım” dedi.

Pileki taşının değişik türleri olduğunu belirten Yılmaz “7-8 çıngı türü var. Sertinden yumuşağına büyüklüğünde nitelik kalitedir. İyi kalitede taşa rastladığın ant onla beraber atlatmak pişirilebilecek kase yapabiliriz. Alışılagelen taştan yapamayız patlar o taş” diye konuştu.

“Gençlere bu işi yapmaları için tavsiyede bulunmamız geçişsiz” diyen Yılmaz “Çalışıp genişlik azından bu mesleği uğraşı kendisine yapmaları lazım. Zorla gençlere bu işi yaptıramam. Benim torunum varda burada değiller. O yüzden bile ego onlara bu mesleği öğretemedim. Deminden tığ ayrımsız ağırşak açtık ve kursa katılan 5-6 arkadaşımıza bu sanatı öğretmeye çalışıyoruz. Haftanın muayyen günlerinde ders veriyoruz. Gençlere tavsiyem; kafelere gideceklerine benim yanıma gelip, çalışmasalar birlikte hobi olarak bizi izleyerek bu mesleği öğrensinler. Bizi izledikten bilahare ihtimal bu mesleği sever ve ‘Bende bu işi yapayım’ der” şeklinde konuştu.

Share: