Pakistan’a arkalama malzemesi haiz “İyilik Trenleri” ferda Ankara’dan yola çıkma

Kıran ve Evgin Uzanım Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil cemiyet kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, ferda Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya bakarak, Türkiye, başat afetlerinin 33 milyondan çok kişiyi etkilediği Pakistan için kurduğu insancasına yardım köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Müzaheret çalışmaları, 50 bin çerge ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda, AFAD koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil sosyete kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, yarın saat 10.00’da Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak. Trenler, bütün 1040 titrem ağırlığındaki 57 bin 266 kolide, gıda ve hıfzıssıhha malzemesi götürecek.

Yardımlara bir nice ilden bindi veriliyor

Trenler, bütün 47 vagon ile Pakistanlı afetzedelerin insancasına ihtiyaçlarını karşılayacak. Vagonlardaki 997,2 ton ağırlığındaki 50 bin 126 gıda kolisi, 42,7 ton ağırlığındaki 7 bin 140 hıfzıssıhha kolisi, 203,8 ton un ve 10 ton makarna bölgeye ulaştırılacak.

İyilik trenlerinin akım ettiği bölgelere bakarak illerdeki valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler ve STK’ler, yardımların hazırlanmasına iri yardım veriyor.

Ankara canlı trenler amacıyla müzaheret hazırlayan il, kaza ve belediyelerden oluşan iller beyninde, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kalaba, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Ziyalı, Uşak, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa meydan alıyor.

Share: