OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI ‘MOKA’ HAYVANSEVERLERİN DESTEĞİYLE SAĞLIĞINA KAVUŞTU

MANİSA’üstelik araba sürücüsünün çarparak kaçtığı çıkmaz köpeğine hayvanseverler sahip daha çok. İzmir’de tedaviye alınan ve felç geçirdiği belirlenen köpeğe ‘Moka’ ismi verildi. Moka, geçirdiği ameliyatın arkası sıra gördüğü fizik otama sebebiyle yeniden yürümeye başladı. Veteriner Hekim Yüksek Burak Kaplan, sokak hayvanlarının de duygusal taşıdığını belirtip, iskele babası sürücülere davet yaptı ve belkili kazalarda yaralı hayvanları belediye evet de veteriner kliniklerine götürülmesini istedi.

Manisa’de geçen ekimde meydana gelen kazada yolda derhâl ilerleyici ve sürücüsü henüz belirlenemeyen aynı makine, yolun karşısına geçmeye çalışan sokak köpeğine çarptı. Çarpmanın etkisiyle kapik yola savrulurken, aracın sürücüsü ise yoluna devam etti. Köpeği yaralı halde yolda gören aynı hayırsever veterinere götürdü. Burada 3 yaşında ve kişmiri olduğu belli köpek, tedaviye alındı. Hayırseverlerin ‘Moka’ ismini verdiği sokak köpeğinin belinin kırıldığı ve omuriliği etki altında olması nedeniyle damla geçirdiği tayin edildi. Ameliyata alınan Moka’nın tedavisine lazer yöntemiyle devam edildi.

Kasları dahi güçlendirilen Moka sonuç 1 ay süresince su şeş yürüme bandıyla hikmet otama gördü. Moka 2 ay süren tedavinin ardından sağlığına kavuşup, yeniden yürümeye başladı.

‘VETERİNERE ÇIKARMAK PRINT DEĞİL’

Moka’nın yaşadıklarını ve otama sürecini anlatan Baytar Doktor Mualla Burak Kaplan, “Sürücünün çıkmaz köpeğine düşünülerek çarptığını ummak istemiyoruz. Akıbet yerine ayrımsız ilçe fakat bu kazanın sonrasında hayvanı bırakıp, alarga etmek durumu başka tıpkısı boyuta taşıyor. Hakeza tıpkısı durumda köpeğin ivedi olarak veterinere yetiştirilmesi gerekir. Bu olayda olduğu kabilinden damla kalabilir, gecikilirse ölebilir. Bu nedenle söz konusu hayvan pekâlâ yer andıran baytar kliniğine bırakılmalı. Kaymakamlık kadar ivedili durumlarda lütfen hayvanın tedavisi amacıyla canları kliniğe yetiştirelim” diye konuştu.

Share: