Osmanlı Okçuluğu eğitimi kayran minik öğrenciler, idmanlarını geleneksel kıyafetler giyerek yapıyor

Osmanlı Okçuluğu eğitimi düz minik öğrenciler, idmanlarını geleneksel kıyafetler giyerek yapıyor

Ya türe deyip, kepazeyi çekiyorlar

SİVAS – Sivas Gençlik Merkezinde Osmanlı Okçuluğu eğitimi kayran minik öğrenciler, idmanlarını anadan görme kıyafetler giyerek yapıyor.

Sivas Cahillik Merkezinde 8 gözyaşı üstü gençlere Osmanlı Okçuluğu eğitimi veriliyor. Kısaca 100 sporcunun terbiye aldığı kursta minikler idmanlarını geleneksel kıyafetler giyerek yapıyor. Üç aşamada eğitim düzlük minikler geçmiş evvel cılız çekmeyi öğreniyor. Mümasil mesafe eğitiminden sonradan ise “ya hak” diye ince mesafedeki hedeflere ok fırlatıyorlar.

Gençlik Lideri ve Okçuluk Antrenörü Mehmet Safa Demirkan, “Anadan Görme bire bir spor yaptığımız için federasyonun belirlemiş olduğu talimatlar doğrultusunda terbiye ve yarışmaları geleneksel kıyafetlerle yapıyoruz. Olabildiğince gençlerimiz antrenmanlara geleneksel kıyafetlerle geliyorlar. Eğitimlerimizde Osmanlı eğitim bilimi metodolojisini uyguluyoruz. 3 aşamadan oluşuyor. İlk yerine tırı vırı çekimi yapıyorlar. Gençlerimize kepazeleri çektirerek ne kasların çalışacağı hangilerinin çalışmayacağına dayalı kas hafızası oluşturuyoruz. İkinci aşamada ise mail mesafeden amaç okçuluğuyla rabıta çalışmalarına başlıyor. Üçüncü aşamada ise tekebbür okçuluğuna geçiliyor fakat biz çıktı misyon okçuluğu üzerinde çalışıyoruz” dedi.

“Kökleri mazide gözleri atide gençler yetiştiriyoruz”

Demirkan, kökleri mazide gözleri atide çoluk çocuk yetiştirmenin gayretinde oluklarını ifade yazar, “Anadan Görme Türk Okçuluğunun federasyon olmasıyla birlikte güç bir bent var. Eğitimlerimiz ise 8 yaşından itibaren başlıyor. Bizde Sivas Toyluk Merkezi yerine tahminî 100 sporcuyla birlikte çalışıyoruz. Minikler, yıldızlar, çoluk çocuk ve erkân gelmek için 5 farklı kategoride önümüzde ki yarışmalara hazırlanıyoruz. Ailelerin ve gençlerin ağır sıklet ilgisi var. bizde geçmişten aldığımız ilhamla gelişigüzel köklerimiz mazide gözümüz atide benzeri gençlik iaşe etmek amacıyla anadan görme Türk okçuluğu yapıyoruz. Yayalarımız Osmanlı keman formunda yapılan yayladır. Geleneğimizi umum anlamda seyretmek anlamında anadan görme okçuluk kıyafetleriyle ve oklarıyla bu sporu yapıyoruz. Gençlerimize pespaye yaşlardan itibaren ağababa sporumuzu öğreterek geleneklerimize merbut geçmişini alim aynı gençlik iaşe etmek amacıyla elimizden gelen hep çabayı gösteriyoruz. Burada kısaca gençlerimiz pespaye yaşlarda ata sporumuzu geleneksel kıyafetler giyerek öğreniyorlar. Geçen sene ilk defa düzenlenen yarışmalarda değişik kategorilerde birincilik, ikincilik ve üçüncülük elde ettik. Bu anlamda önümüzde kim yarışmalara elan ekti hazırlanıyoruz” dedi.

“Ok atmayı çok seviyorum”

Muhittin Ferman Balcı isimli minik öğrenci ok atmayı çok sevdiğini belirtip, “Alıştırma ve ok atma yapıyoruz. Antrenmanlarda iki paralık ve korse çekme yapıyoruz. Ok atmayı çokça seviyorum. Müsabakalarda bir numara olduğum amacıyla arkadaşlarımın dikkatini çekiyor ve onları heyecanlandırıyor” ifadelerini kullandı.

“Dede sporumuzu öğreniyoruz”

Ayşe Tuğba Durmuş ise açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Geleneksel olan ağababa sporumuzu öğreniyoruz. Ok atmayı çokça seviyorum. Benimle hava duyuyorlar. ben kendim isteyerek başladım.

Share: