Orman yangınlarında kullanılmak üzere 28 akarsu tankeri dağıtıldı

Orman yangınlarında kullanılmak amacıyla 28 akarsu tankeri dağıtıldı

AYDIN – Entelektüel’ın Çine ilçesinde, Il koordinesinde Muğla Orman Havza Müdürlüğü marifetiyle orman yangınlarına hızlı müdahale edilebilmesi için kırsal mahallelere 28 skor su tankeri dağıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı koordinesinde Muğla Orman Kesim Müdürlüğü tarafından orman yangınlarına karşı icraat geceli gündüzlü bitmeme ediyor. Bu çerçevede orman yangınlarında kullanılması amacıyla gönderilen su tankerleri, Çine Orman İşletme Şefliği bahçesinde düzenlenen programla muhtarlara konfirmasyon edildi. Programa Işıklı Valisi Hüseyin Aksoy, SELIM Fırka Görgülü Milletvekilleri, Muğla Orman Kesim Müdürü Yasin Yaprak, mahalle muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

Dağıtılan akarsu tankerlerinin orman yangınlarına engelleme noktasında etken tekellüf oynayacağını anlatım eden Görgülü Valisi Hüseyin Aksoy, “Ormanlarımız bir nice anlamda hayatımız için önem en etmektedir. Ormanlarımız hava sıcaklığı, nem ve rüzgarlara kabil bazı sebeplerden periferi cuşuhuruş itibarıyla riskli durumda. Işıklı ilimiz yüzdelik 40 ormanlarla ciltli aynı toprak. Özellikle 2021 yılında Türkiye’bile olduğu gibi ilimizde dahi muhteşem orman yangınları yaşadık. 76 orman yangınında kısaca bin 586 hektar alanımız engel gördü. Geçtiğimiz yıl abuhava şartları az buçuk henüz uygundu. Tahminî 480 hektar alanımız engel gördü. Temennimiz ormanlık alanlarımızın en az zarar görmesini ulaşmak. Orman köylümüz bu konuda yangına ilk müdahaleyi yapanlar oluyor. Muhtarlarımız yapıyor. İlk müdahale berenarı yetişkin. Bu su tankerleri birlikte önceki müdahalenin elan faal olmasını sağlayacaktır. Bugün 28 nüsha akarsu tankeri muhtarlarımıza verilecek. Bu dahi yangınlara karşı mücadelemizi elan da deli dolu olmasını sağlayacaktır. Yangına alın uğraş veren herkese ve her kuruluşa tek tek teşekkürname ederim. Dağıtılan su tankerlerinin esaslı olmasını istek ediyorum. Orman yangınları üzerine seçkin vatandaşın duyarlık göstermesi önemli” dedi.

Vazıh genelinde akıbet 10 yılın ortalamasına bakarak temas sene 60 orman yangınının yaşandığını ifade eden Muğla Orman Toprak Müdürü Yasin Gümüş Varak; “Okumuş ilimiz 326 bin 605 hektarlık ormana eş ve ilimizin yüzdelik 40’ı ormanlarla kaplıdır. Orman yangınları açısından bile bir numara merhale kırılan bölgede saha almaktadır. İlimizde 23 arasöz, 600 hatim ara bulucu, 32 ilk müdahale ara bulucu, 2 yoldüzler ve 3 greyder kişmiri gücümüzü oluşturmaktadır. Esbak yıllarda Nazilli Kuyucak’ta konuşlu olan yangın itfa helikopterimize bu yıl bile Vazıh’üstelik konuşlu olan helikopterimiz eklendi ve hep 2 sönüm helikopteri dahi hava gücümüzü oluşturmaktadır. İlimiz ormanları 13 nüsha bakma kulesi 7 dönüş 24 saat gözetlenmektedir. Bunun beraberinde insansız albeni araçlarımız, fotoğraf kapanlarımız ve dumana hassas kameralarımız ile sonsuz denetleme altındadır. Orman yangınları açısından ilimiz istatistiklerine baktığımızda son 10 yıldır ortalamada 60 skor orman yangını meydana gelmekte ve bunun sonucundan averaj 275 hektarlık kayran zarar görmekte. Bu seneye baktığımızda birlikte şimdiye kadar 39 sayı orman yangını meydana mevrut ve 280 hektarlık alanımız engel görmüştür. Tığ Muğla Orman Havza Müdürlüğü namına çalışmalarımıza geceli gündüzlü devam edeceğiz. Az tıpkısı hacim alanımız kaldı. Son fidanlarımızı bu yağmurlardan sonraları fidanlarımızı dikip, tohum ekimlerimizi yapıp sene sonuna kadar çalışmalarımızı tamamlamış olacağız” dedi.

Havaların soğuması ile alay malay riskli günlerin bitmesine bir iki kaldığını vurgulayan Başmuallim Yaprak, “Zaman burada 28 skor 3 tonluk çokça gayeli su tankerlerinin dağıtımı için bulunmaktayız. Bugüne kadar birlikte ilimizde 15 sayı tanker dağıtımı yapıldı. Bizler istiyoruz ki muhtarlarımızdan bu tankerleri mahallelerinde vatandaşlarımız kullansınlar. temas orman yangını olduğunda de çabuk bir şekilde kullanırsak bizim ekiplerimiz gelene kadar bize antlaşma kazandırmış olurlar. Bu yangınları erken ve canlı bir engelleme ile büyümeden arama altına almış oluruz. herhangi bir arızası bakım ihtiyacı olduğunda de tığ bunların bakımlarını bir zamanlar yapmayı üstenme ediyoruz. Riskli günlerimiz birkaç kaldı ama az buçuk daha sabır. Alelhusus köylerimizde sargı bahçe temizliğinde anız yakma işlemlerini biraz daha ötelememiz geçişsiz. Lütfen ilgi edelim. İnşallah kazasız bir şekilde sezonumuzu kapatmış oluruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların peşi sıra Okumuş Valisi Hüseyin Aksoy, beraberindeki astronomi ile gelişigüzel dağıtılan tankerlerin sertifikalarını muhtarlara tasdik etti. Daha sonra muhtarlara dağıtılan tankerlerin kullanımı kılgılı namına anlatıldı.

Share: