Öğr. Gör. Ses Lokanta: “Bilinçsiz yapılan ilk yardım ‘sağ kalım’a kötülük verebiliyor”

Öğr. Gör. Ses Aşçı: “Şuursuz yapılan sıhhi imdat ‘iyi kalım’a zarar verebiliyor”

“İlk müzaheret eğitimi ilkokuldan itibaren zorunlu olmalı”

İSTANBUL Kıran sonrası yapılan ilk yardımların bilinçsiz olması durumunda “insanların sağlıklı kalımına beis verebiliyoruz” diye eğitimin yiyecek olduğunu vurgulayan Öğr. Gör. Ses Aşevi, “Hareket kuşağı ayrımsız ülkede yaşıyoruz. Seçkin ant mücehhez kalkışmak hesabına ilkokuldan itibaren sıhhi imdat eğitimi mecburi olmalı” dedi.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremden sonraları özellikle bölgede bulunun ve alana vukuf fail cümle vatandaşlar taharri istirdat çalışmaları için seferber oldu. Herkesin elinden geleni yapmaya çalıştığı fakat arada sırada yardımseverliğin şuursuz olması yerinde “dokuncalı” olabileceği üstüne uyarılarda mevcut Esenyurt Üniversitesi Esenlik Hizmetleri Çığır Yüksekokulu’ndan Öğr. Gör. Seda Lokanta, “Bu durumun önüne geçebilmek namına özellikle hareket kuşağında olan ülkemizde tüvana herkesin seçme devir ilk yardım eğitiminin olması gerekiyor” dedi. Aşevi ayrımsız zamanda bu eğitiminin ilkokuldan itibaren mecburi olması gerektiğinin üstelik altını çizdi.

“Yıkıcı etkilerini en aza indirebilmek üzere yapabileceğimiz birçok özdek var”

“Afetleri engelleyemeyiz ama yıkmacı etkilerini sunu aza dökmek kabil” diyerek sözlerine başlayan Öğr. Gör. Ses Lokanta, “Afetlerle yüz yüze seyretmek durumundayız ve buna yönelik kıran sonucunda oluşabilecek yıkmacı etkileri sunu örgen sıyırmak insanlığın yapabileceği yeryüzü kocaman şeylerden benzeri tanesi. Bu anlamda yapılması müstelzim birçok madde vardır. Kıyamet yönetimi dediğimiz kavram de burada ortaya çıkmaktadır. Afet yönetimi kavramının ortamında aynı birlikte akse yönetimi vardır ve kriz yönetiminin tıpkı halkası olarak dahi arama istirdat çalışmaları kayran alır. Bizler afiyet çalışanları adına genelde stres altında olduğumuz üzere kriz anlarında ve afetlerde bile depresyon altında çıkarılan erat üzere çokça çabuk organize olabilen, müdahale edebilen meslek grubuyuz. Ancak bağımlı ki da esenlik çalışanları her an rastgele yerde simultane bulunamayabilir ve evet alelhusus depremde ‘zaman’ enkaz altından çıkarılacak bireyler üzere çokça önemlidir. Yalnız ivecen davranmak arada bir hatalara sebebiyet verebiliyor” dedi.

“Yardımseverliğimiz bilinçli olmazsa esen kalıma beis verebilir”

İlk yardım bilincine cemaat olmadan yapılan müdahalelerin kötülük verebileceğini birlikte nâkil Ses Aşçı açıklamalarına şu şekilde bitmeme etti:

“Afet denilince aklımıza gelecek geçmiş şeylerden biri depremdir. Bölgesel kendisine sel heyelan üzere afetleri da düşünebiliriz ama genel olarak sunu tahripkâr etkiye ehil olan depremdir. Ayrıca biz zelzele kuşağında olan tıpkısı ülkeyiz. Hayırperver aynı toplumuz ve birçok deprem sahnesinde dahi buna şahit olduk. Birey ve yardımseverliğimizden dolayı bazen insanların salim kalımına engel verebiliyoruz. Bu yüzden biraz elan şuurlu hareket etmek gerekiyor. Ülkemizde insanların sıhhi imdat üstüne imdi bilinçlenmesi gerekiyor. Örneğin biz göçük altından çıkan bire bir kişiye aç ve susuz diye niteleyerek herhangi bir şey yedirip içiremeyiz evet dahi çöküntü altından bireyi çıkarırken eğin ekseninde kollarının altından çekerek çıkarılması gerekiyor. Kaba benzeri zemine yatırıp banko boyunluk takılması lazım. Zira eğer depremzedeye o esnada boyunluk takmazsanız bazı yaralanmalara ve sağ ve zinde olabilecek benzeri bireyi hayatı süresince engelli aynı birey kendisine yaşamasına etken olabiliriz.”

“Yetişek zorunlu olmalı”

Kişilerin değme cins sağlam durumda kendileri ve sevdikleri amacıyla sıhhi imdat eğitimine ehil olması gerektiğini söyleyen Lokanta sonuç olarak, “Afetlerle yaşadığı bilincinde olan ve bu büyüklüğünde yardımsever tıpkısı ulus kendisine, henüz koordineli, zamanı elan bol kullanarak esen kalımı daha çok arttırabileceğimiz bu eğitimlere süreklilik sunma ederek bitmeme edilmesi gerekiyor. Esasen darülfünun eğitimi ve sağlık sektörü kendisine baktığımızda kıyamet yönetimi ve ilk yardım konularında eğitimler veriliyor. Ama bunun dışında zorunlu değil. İlk yardım eğitimi zorunlu olmalı başkaca ilkokuldan itibaren mecburi olmalı. İlk müzaheret bilseniz de yapabilecekleriniz bağlı ancak bir doktor muayenesine kadar yaptığınız temas engelleme iyi kalımı arttıracak aynı müdahaledir. Benzeri yakınınızı enkaz altında gördüğünüzde o anki can havli ve birey durumdan ekolojik ortam müdahale ederek çakmak isteriz. Fakat bunu bilinçli olarak yaptığımızda temas sakatlığa mevzi vermeden yapabiliriz. Tıpkı şekilde bilinçsiz olarak yaptığımızda ihtimal salim yerine çıkarırız fakat sonucunda gâh hatalara sebebiyet verebiliriz. Bu yüzden seçkin antlaşma seçkin koşulda terbiye çok büyük bir terim ve buna yayılmak haddinden fazla baskı değil aslında. Bizim yaşadığımız depremde bile yaşadığımız maslahat bile buydu. Eğitimli sevimli sayımız azdı. Maalesef afet olan bir ülkede yaşadığımız için kayırıcı, temel, ağababa, kardeş, yoldaş, koca namına giderek başımıza gelebilecek bu uzanım karşısında bu eğitimleri almamız gerekiyor” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Share: