Nazır Yanık: Çocuklarımızın yanı sıra ebeveyni yoksa eş çıkması müstelzim devlettir

Nazır Izdıraplı: Çocuklarımızın yanında ebeveyni yoksa erbap çıkması müstelzim devlettir

HATAY – Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanı Kükremek Kederli, “Çocuklarımızın yanında ebeveyni evet dahi gözetimini yapacak heybetli yoksa onlara ehil çıkması müstelzim devlettir” dedi.

Yanık, Kahramanmaraş merkezli depremden yer fazla etkilenen illerden olan Hatay’birlikte ziyaretler gerçekleştirdi. Yanık, ziyaretlerinin ardından basın açıklamalarında bulundu. Kederli, “Çocuklarımızla müntesip seçkin soy dezenformasyona, her tip karaca propagandaya karşın, onların hizmet ve gözetimini, onların temas tip imkana kavuşabilmeleri için çalışmalarımızı dikkatle yürütüyoruz” dedi.

Izdıraplı, “Depremzede çocuklarımız arasında arz makro antet, refakatsiz çocuk. Refakatsiz torunlar ebeveyni ya da mail akrabaları bakım ve gözetimini yapacak tıpkısı yetişkinin olmadığı kollar. Nedeniyle çocuklarımızın birlikte ebeveyni evet birlikte gözetimini yapacak mefret yoksa onlara erbap çıkması gereken devlettir. Biz birlikte bunu önceki günden itibaren çokça titizlikle adına getiriyoruz. Sistemimize mukayyet refakatsiz bala sayısı bin 912. Bu çocuklarımızdan bin 582 tanesini ailelerine kavuşturduk. Hastanede takibi yapılan 230 çocuğumuz var. Bakanlığımızın kuruluşlarına aldığımız 100 çocuğumuz var.” dedi.

“Çalışmalarımızı dikkatle yürütüyoruz”

Çocuklar karşı dezenformasyon konularına değinen Acılı, “Çocuklarımızla dayalı seçme türlü dezenformasyona, her çeşit kara propagandaya karşın, onların hizmet ve gözetimini, onların seçkin türlü imkana kavuşabilmeleri üzere çalışmalarımızı dikkatle yürütüyoruz. Öncelikle güvenliklerinin sağlanması, kimlik tespitlerinin yapılması, ailelerine ulaştırılması, tedavilerinin tamamlanması noktasında ve henüz sonradan dahi her ne benzeri bakım yahut gözetim yükümlülüğünü sağlayacak oylumlu yoksa, azamet bakımına alınması noktasında elimizden gelen temas makule çalışmayı yaptık.” Şeklinde konuştu.

“Ülke genelinde bin 3 vakfa 675 milyon teklik nakdi bindi aktardık”

Yanık, “Bugüne dek 2 milyon 750 bin adet battaniye, 650 bin yatak, 280 bine mümasil elektrikli ısıtıcı, 1 milyon 850 bin azık kolisi gibi farklı kalemlerde ihtiyaç malzemesi kısaca 50 milyon skor yayın dağıttık. İhtiyaç oldukça malzemeleri dağıtmaya bitmeme edeceğiz. Vekillik adına afetin bir lahzada akabinde 10 ilimize ve 2 ilçe toplumsal teavün el birliği vakfımıza 271 milyon lira nakdi bindi aktarmıştık. Akabinde, devlet genelinde bin 3 vakfa 675 milyon lira daha nakdi destek aktardık.” Dedi.

Share: