NATO’nun Hatay’daki oba kentinin inşaatı devam ediyor

NATO müttefikleri yoluyla İtalya’daki depodan kademeli olarak Türkiye’ye gönderilen eğreti konaklama çadırlarının düz aldığı otağ kentin inşaatı devam ediyor. Tamamlandığında 4 bin kişinin ferah ferah barınabileceği, deri içi cümbüş ve iklimlendirme özellikleriyle cemi ihtiyaçlara yanıt vereceği belirtildi.

NATO’nun İtalya’daki üssü NATO JFC Naples’in koordinasyonunda Hatay el sınırları zarfında yapımına devam edilen deri kentin, tamamlandığında enfrastrüktür dahil depremzedelerin umum ihtiyaçlarına cevap vereceği belirtildi. NATO JFC Naples, deri kentin konteynerler ile alay malay deniz yoluyla gönderimine önce adına Şubatın serencam haftası başlandığını ve ikinci tümen konteynerlerin ise 4 Mart’ta gönderildiğini kaydetti.

Depremden etkilenen vatandaşlara arızi konaklama sağlayacak çadırların abuhava kontrollü ve elektrikli olduğu, şita şartlarında mecmu siper sağladığı vurgulandı. NATO vasıtasıyla toplamda 4 bin kişiye eş sahipliği yapacak otağ kentin 2 ayrı alanda düz yazı edildiği kaydedildi. Yetkililer, NATO’nun İtalya’daki Taranto depolarında bulunan taşımalık ve çadırların normalde 90 günce bire bir konuşlandırma zamanı gerektirdiğini ancak zelzele felaketi sonrasında bu sürecin iri ölçüde hızlandırıldığının altını çizdi.Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile 9 Mart’ta NATO’nun Hatay’da kuracağı çadır kentte incelemelerde bulundu, NATO yetkilileri ve askeri yetkililerden çadır kente ilgili vukuf aldı.

Share: