Muşlu aileler 1,5 yıldır çocukları için HDP uğrunda eylem yapıyor

Muş’ta, çocukları yıldırı örgütü eliyle dağa götürülen aileler, evlatlarına kavuşma hayaliyle HDP memleket binası önünde yaptıkları eylemde 1,5 yılı geride bıraktı.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi mesul markajcı Diyarbakır annelerinin başlattığı bala nöbetine bindi veren Muşlu aileler, 7 Nisan 2021’den beri herhangi bir hafta çarşamba haset tümen binası önünde habitat eylemi yapıyor.

Kentte Özcan ve Tekerlek ailelerinin öncülüğünde başlayan ve sayıları 42’ye yükselen aileler, eylemlerini kararlılıkla sürdürüyor.

İlk günden bu yana kavuşacakları günün hayalini kuran aileler, fotoğraflarını ellerinden düşürmedikleri çocuklarına ferasetsiz dönmeleri için çağrıda bulunuyor.

“Çocuklarımız gelinceye kadar buradayız”

Ana Naciye Sönmez Felek, AA muhabirine, 2016’da oğlunun okurken kandırılarak dağa götürüldüğünü söyledi.

Muş’ta 1,5 yıl geçmiş başlattıkları eylemlerinde sayılarının seçkin güzeşte dönem arttığını tamlayan Kader, “Oğlumun gabi dönmesini istiyorum. Çocuklarımıza sesleniyorum, elkızı devlete doğrulama olun. Sizi kandırdılar biliyorum. 1,5 yıldır burada bekliyoruz. Bin sene de olsa bekleyeceğiz. Sen hata yapmadın, onlar seni kandırdı. İçimiz yandı kâfi imdi. Çocuğum gelinceye büyüklüğünde buradan kalkmayacağım.” diyerek konuştu.

Oğlundan 6 yıldır malumat alamadığını anlatım fail Şahinaz Özcan bile eylemi sürdürmekte azimli olduklarını aktardı.

Bir yavru da dağda kalmayıncaya kadar eylemi bitmeme ettireceklerini vurgulayan Özcan, “Çocuğumu HDP, PKK götürdü. 6 yıldır oğlumun yolunu gözlüyorum. 3 yıldır gösteri yapıyoruz. 1,5 yıl Diyarbakır’dahi gösteri yaptıktan sonraları Muş’a gelerek eylemimi sürdürdüm. Çocuğum gelene büyüklüğünde buradayım. Oğlum, sesimi duyuyorsan gel, devlete doğrulama ol.” diye konuştu.

“İçimizde yurt ve şevket sevgisi var”

Dağa götürülen oğlu Yusuf Budak için eylem fail Mehmet Anlaklı Budak, 8 yıl önce oğlunun kandırılıp dağa götürüldüğünü aktardı.

Diyarbakır, Muş ve Van’birlikte eylem yaparak mücadelesini sürdürdüğünü tamlayan Budak, şöyle konuştu:

“Temas yerde oğluma davet yapıyorum. Biz bu yolun yolcusu değiliz. İçimizde yurt ve heybet sevgisi var. Şehir aşkı var. Oğlum, temas ne kadar seni kandırıp dağa götürmüşseler birlikte vatanına, evine dön. Oğlum gelse bile eyleme devam edeceğim. 1,5 yıl değil 10 yıl de olsa eylemi sürdüreceğim. Bunlar (teröristler) yurt ve ülke hainidir, istiyorum kim oğlum gelsin, onların sulu emellerine katılmasın. Oğlumu illet öldürtsünler? Sebebi nedir? Bunu HDP’ye soruyorum. Sizin hangi hakkınız vardı, beni print duruma düşürdünüz, evladımı ölüme götürdünüz. Kendi evlatları üniversitelerde okuyor, Avrupa’bile yaşıyor. Benim oğlum dağlarda, var mı namevcut mu onu de bilmiyorum.”

Her sabahleyin uyandığında oğlunun yolunu gözlediğini anlatan Budak, “Yaklaşık 40 dirilik geldi, evlendi, çocuk sahibi oldu. Gel oğlum, her devir arkandayım. Seni kandırıp götürdüklerini biliyorum. Oğlum 20 yaşında gitti, tılsım kullanıyordu. 8 yıldır on paralık haber alamadım. Hiçbir zaman devletimize, polisimize, teşkilatımıza hıyanet etmedik. Tanrı bizi akıllıca yoldan ayırmasın.” dedi.

Share: