Muğla’da çocuklara Akdeniz fokunun korunması ve önemi anlatıldı

Muğla’nın Datça ilçesinde anaokulu ve ilköğrenim öğrencilerine nesli tükenme tehlikesi altında kâin Akdeniz fokunun hayat alanları, koruma çalışmaları ve ölçülü icraat karşı yetişek verildi.

Huy Siper ve Milli Parklar 4. Toprak Müdürlüğü ile Sualtı Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırı Grubu ortada imzalanan “Muğla İli Akdeniz Foku Çeşit Gösteri Planı İzleme Aplikasyon Faaliyeti” kapsamında 9 günce vadi çalışması yürütüldü.

Hedef türün Datça’daki kıyılarda izlenerek popülasyonlarının ve dağılımlarının araştırılması ile türün neslini zılgıt eden faktörlere karşı önlemlerin ortaya konuldu.

Yürütülen icraat Datça Natür Himaye ve Milli Parklar Idarehane Müdürlüğü ile Akarsu Şeş Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu aracılığıyla belirlenen eğitim bilimi kurumlarındaki anaokulu ve ilköğrenim öğrencilerine anlatıldı.

Çalışmalarda çocuklara Akdeniz foklarının genel özellikleri, beslenmeleri, üremesi, korunması ve apotr tedbirler hakkında vukuf verilerek Akdeniz foklarının tanıtıcı materyalleri dağıtıldı.

Dünyada 600-700 arasında, Türkiye kıyılarında ise 100 kadar Akdeniz fokunun yaşadığı biliniyor. Nesli od altında bu türün korunması amacıyla ise ülkede çalışmalar yürütülüyor.

Share: