Muğla yerli: Bodrum genelinde 16 bin metre engel yapıldı

Bodrum Belediyesi, kaymakamlık genelinde henüz sakıncasız yollar üzere başlattığı icraat çerçevesinde yardımcı polat engel (oto lavabo) çalışmalarını bitirdi.

Bodrum Belediyesi Malumat işleri Müdürlüğü ekiplerince geçtiğimiz yıl başlatılan çalışmalarda, rüçhan yerine tehlikeli virajlar ve kaş kenarları başta almak amacıyla posta kenarlarında çalışmalar başlatılmıştı. Vatandaşların birey güvenliğini ulaşmak ve tehlikelere koruyucu kalkmak için misil kenarlarındaki iyileştirmeler yapılarak oto korkuluklar takıldı.

Geçen yıl başlatılan çalışmalarda önceki adına Yalıçiftlik-Etrim yolu üstünde 3 bin metrelik bariyerler yapılırken sonuç dört ayda ise ilçe genelinde toplamda 16 bin metreye ulaşan engel imal çalışmaları makro el ağlarında yordam ve sürüş tutumu dikkate alınarak sürdürüldü.

Yaklaşık dört kamer süren ve geçtiğimiz günlerde biten çalışmalarda otokorkuluk yara makinası ile galvanizli dikmeler 2 metre aralıklarla 1 metre ankraj boyu sağlanacak şekilde zemine ankre edildi. Dikmeler galvanizli raylara monte edilirken rayların üzerine 12 metre aralıklarla reflektörler takıldı. Oto lavabo montajı tamamlandıktan sonra konusunda Galvanizli motor bariyerleri monte edildi. Otokorkuluk ve motokorkulukların temel ve bitişlerine fert güvenliğini çıkarmak ve uçlarının ızdırap kalmasını önlemek üzere ağız parçalar takılarak asfalt üzerinden 75 cm yükseklik sağlanacak şekilde montajı tamamlandı.

İhtiyaç tespiti yapıldığında kaza genelinde yolcuların güvenliğini sağlamaya müteveccih çalışmalar planlanacak. – MUĞLA

Share: