Moskof Dışişleri Bakanı Lavrov, Çinli mevkidaşı ile Ukrayna konusunu görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Çin Dışişleri Bakanı Çin Gang ile Ukrayna konusunu ele aldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Hindistan’ın başkenti Bakir Delhi’üstelik yapılan G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında Lavrov ve Çin’in tıpkı araya geldiği belirtildi.

Bakanların ikili politik diyalog ve kılgı işbirliğinin yüksek evolüsyon hızından duydukları memnuniyeti dile getirdiği kaydedilen açıklamada, konuşma esnasında iki ülkenin izzet başkanlarının yaptığı anlaşmaların uygulanmasıyla ait konulara ehemmiyet verildiğine belen edildi.

Görüşmede, G20’nin faaliyetlerinin kocaman yönleri ve iki ülke arasındaki etkileşim için şümullü rey alışverişinin gerçekleştirildiği rapor edilen açıklamada, çeşitli uluslararası platformlarda Moskova ve Pekin arasındaki yakın dış yöntem koordinasyonunun güçlendirilmesinin öneminin vurgulandığı aktarıldı.

Her iki bakanın, Çin’in Ukrayna krizinin politik çözümü konusundaki tutumu dahi karışma Ukrayna’daki durumu ve özge uluslararası konuları ele aldığı bilgisine saha verilen açıklamada, “Tartışılan bütün konularda erdemli seviyede itiyat ve düşünüm birliği rapor edildi. Sair ülkelerin çöz işlerine engelleme, şantaj ve tehdit vasıtasıyla tek yönlü yaklaşımların dayatılması, arsıulusal ilişkilerin demokratikleşmesine alın çıkma girişimleri fikir birliğiyle reddedildi. İki büyüklük arasındaki aut yöntem etkileşimini elan bile derinleştirmek üzere yüz yüze de dahil ahenkli temasların sürdürülmesinin önemi aynı yol henüz konfirmasyon edildi.” ifadeleri kayran aldı.

Lavrov ve Çin, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı ile Çin El Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı arasında 2023 İstişare Planı’nı imzaladı.

Share: