Mideye seslenme fail Güneydoğu Küçük Asya mutfağı, göz sağlığına münasebetsiz ağırbaşlılık ediyor

Mideye seslenme eden Güneydoğu Küçük Asya mutfağı, ayn sağlığına zıt rehavet ediyor

Çocuklukta alınan kilolar ileriki yaşlarda göz sağlığını tetikliyor

DİYARBAKIR – Diyarbakır’de, Memorial Hastanesinde görevli Op. Dr. Sarih Ekmekçiler, şeker hastalığı hastalığıyla alay malay gözlerde oluşan hasara özen çekerek, “Maatteessüf bu bölgede dolmalarımız, kebaplarımız, ekmeğimiz haddinden fazla ağır ve o yüzden dahi hastalarımız diyetlerine ilgi edemiyorlar. Bölgesele namına daha çok bu hastalara Akdeniz iklimi şeklinde beslenmelerini öneriyoruz” uyarısında bulundu.

Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, şeker hastalığının, böbrekten sonradan etkilediği ikinci organın göz olduğunu söyledi. Şeker Hastalığı hastalığının tip1 ve tip2 olduğunu hatırlatan Dr. Ekmekçiler, “Tip1 alelhusus dinç yaşlarda başlıyor ve insüline bağımlı hastalarımız. Tip2 ise bildirme sık gördüğümüz kadro ve özelikle ilerleyen yaşlarda kilo alımına sınırlı ve genetik eğilimle 40’tan sonra başlayan bir çor. Bizi sunma haddinden fazla yoranda tip2, pestil sayısı çokça aşkın ve çok şeker hastalıklarının farkında değiller. Şeker Hastalığı alelacele göze vurmuyor haddizatında. Ant zarfında ve uzun süre sonra göze hasra vermeye başlıyor” dedi.

“Şeker Hastalığı hastalarına sebze ağırlıklı beslenmelerini öneriyoruz”

“Özelikle şekerin beşinci yılından bilahare adım adım göz retina dokularında soluk damarlarında geçmiş patlamalar anevrizmalara daha sonrada sızıntılar ve ödemler yapıyor” diyen Dr. Ekmekçiler, “Sökel şeker hastalığı tanısı aldıysa muhakkak hiçbir şikayeti olmazsa birlikte senede hele nokta kontrolünü istiyoruz hep hastalarımızdan. Bölgede pirinç, aldatmak ağırlıklı besleniliyor. Şeker hastalarına göveri ağırlıklı beslenmelerini öneriyoruz. Verimli salata, kalın kat şekliyle beslenmeyi öneriyoruz. Maalesef bu bölgede dolmalarımız, kebaplarımız, ekmeğimiz haddinden fazla gösterişli ve o yüzden birlikte hastalarımız diyetlerine ilgi edemiyorlar. Bölgesel olarak çıktı bu hastalara Akdeniz iklimi şeklinde beslenmelerini öneriyoruz” ifadelerine düz verdi.

Bölge insanın debi etmeyi çokça sevmediğini aktaran Dr. Ekmekçiler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hele dahi hanım hastalarımız tek sevmiyor. Mutlak günde sabah bir saat tutum. Hastalarımızdan vahim spor istemiyoruz. Bunlarla şekerlerini düzenleyebiliyorlar. Son yıllarda kilogram alımına sadık olarak diyabet berenarı arttı. Çocuklarımızda, bu yaşta kilo aldığı antlaşma çocukluk kiloları ileriki yaşlarına da taşınıyor ve obezite arttığı içinde elan erken yaşta tip2 dediğimiz diyabetlerle karşılaşabiliyoruz.”

Nezif ve hasar yıllar ortamında oluştuğunu kaydeden Dr. Ekmekçiler, “Züğürt ne kadar er şekere yakalanırsa o büyüklüğünde tafsilatlı müddet şekere maruz kalıyor ve şeker hastalığı tip2 dediğimiz olaya imdi rastlıyoruz ileriki yaşlarda. 40’lı yaşlarda hastalarımız nasıl kilolarına çok dikkat etmelerine, obeziteden kaçmalarına talep ediyoruz. Şeker Hastalığı, adı üzere tatlı aynı çor değil, umum aksine çok ciddiye alınması gereken, önemsenmesi müstelzim benzeri hastalık. ve dirim şartlarımızı değiştirip mufassal gün sürdürmemiz müstelzim tıpkısı hastalık. Multidisiplinel dediğimiz yegâne kalem doktor ile değil, iç salgı doktoru, gözetmen, böbrek doktoru önsezi doktoru hepsiyle bu arada gitmesi gereken tıpkısı ebat. Zira her organı etkiliyor” şeklinde konuştu.

Share: