Miçing ayininde depremzedelere yakarış

Miçing ayininde depremzedelere yakarış

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak II:

“Depremde hayatını kaybetmiş vatandaşlarımız amacıyla dua edeceğiz”

KAYSERİ – Anadolu’daki evvel kilise kendisine aşina Kayseri’deki Surp Krikor Lusaroviç Kilisesi’nde planlı ‘Miçing’ ayininde depremzedelere dua edildi. Türkiye Ermenileri Patriği Sahak II, “Depremde hayatını kaybetmiş vatandaşlarımız amacıyla dua edeceğiz” dedi.

Ermeniler vasıtasıyla yapılan ve tarihte hesabına ilk defa 1191 yılında rastlanan Surp Krikor Lusaroviç Kilisesi, Miçing ayinine sülale sahipliği yaptı. Türkiye Ermenileri Patriği Sahak II önderliğinde yapılan ayine; Kayseri Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi Para Umumi Heyet Başkanı Zadik Toker, mangır umumi heyet üyeleri ve biraz dirilik katıldı. Mumların yakıldığı ayinde depremzedeler içi dualar edildi.

Miçing ayininde Türkiye ve depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için yakarış edeceklerini söyleyen Türkiye Ermenileri Patriği Sahak II, “Tığ anadan görme yerine, her sene aynı posta kilisemizi ziyaret kırat, ayinimizi sunardık. Pandemi nedeniyle 3 yıldır gelemedik. Cenabıhak’ın izniyle bugün gerçekleştireceğiz. Ecdadımız için yakarış edeceğiz. Ülkemiz üzere ve alelhusus depremde hayatını kaybetmiş vatandaşlarımız amacıyla yakarış edeceğiz. Onlara Tanrı rahmet eylesin. Esbak Memduh Büyükkılıç ile görüştüm. Kendisi Kayseri’nin hareket bölgesine kuşkusuz arkalama ettiğini bize anlattı. Sıradan etkileyiciydi. Kayseri oylumlu benzeri kentimiz. Burada bizim Nasrani geçmişimiz var. Bu şehrin zenginliğini oluşturuyor. Bu kilisenin burada olması ve bizim gelerek burada ibadetimizi yapmamız ve gelen turistlere bu kilisenin açılması Kayseri’ye ayrı aynı derece kazandırıyor. Bu şehrin haddinden fazla okumuş ve çok renkli olduğunu göstermesi açısından berenarı büyük. Bizim katılımımız alelumum çok evet ve biz buradan İskenderun’a birlikte giderdik. Öyle kim turlar tahrip edildi. Takkadak ferdî yerine gelebilenler katıldılar. Burası tadilattan geçti. Burayı esasen ibadete açabilmek için ayin yapmamız gerekiyordu. Pespaye katılım var ama koskocaman benzeri ayinde bu günü kutlayacağız” ifadelerini kullandı.

Ermeni Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zadik Toker üstelik, “Cenabıhak bire bir daha bize hakeza tıpkı acıyı yaşatmasın, haddinden fazla üzüldüm. İnşallah hep birlikte bu işin içerisinde çıkacağız. Tığ rastgele sene Miçing ayinini yürütme ediyoruz. Bu iri orucun yani bizim Paskalya orucu diye niteleyerek tabir ettiğimiz orucun ortasına gelen antlaşma sürecidir. Ancak depremden kontekst yine az kayırıcı geldi. Buradan İskenderun ve Hatay’a gidiyorduk amma depremden kıran oralara gine gidemeyeceğiz. Burada ayinimizi icra yazar, İstanbul’a döneceğiz. Depremzedelere İstanbul’de yakarış edildi fakat burada da edilecek. Ego tekrardan başsağlığı diliyorum” şeklinde konuştu.

Share: