MEVLEVİHANE’DEKİ YUNAK RESTORE EDİLECEK

ANTALYA’de 13’üncü yüzyıla tarihlenen Mevlevihane’deki Selçuklu Hamamı’nda önümüzdeki günlerde restorasyon çalışmaları başlayacak. Yenileme uzmanı Cemil Karabayram, ‘Kubbedeki beton kütleyi temizlemeyi planlıyoruz. 2017 yılında orada kâin 768 yıllık duygu figürünün restorasyonu bile gündemde dedi.

Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Nahiye Oturmuş kararınca, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Mevlevihane’üstelik kayran düzlük Selçuki Hamamı’nda yenileme çalışmaları başlayacak. Hamamın antre kısmında 2017 yılında 70 santimetre boyunda, 50 santim kadar duvara mamul halde bulunan 768 almanak kalp figürü, icraat kapsamında restore edilecek. Hamamın alt kısmında kâin ‘Cehennem Katı’ ve hamamın üzerinde saha kayran kubbelerdeki beton kütleler temizlenecek. Önümüzdeki günlerde yapılacak eksiltme sonrası başlayacak yenileme çalışmalarının 2023 yılında tamamlanması bekleniyor.

‘YENİLEME VE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMASI YAPILACAK’

Antalya Envestisman İzleme Eş Güdüm Başkanlığı Kültür Varlıkları Birimi’nden koruma ve restorasyon uzmanı Cemil Karabayram, Kaleiçi’ndeki Mevlevihane’üstelik düz düzlük hamamın tarihinin, 13’üncü yüzyıla dayandığını anlattı. Alanda yapılacak yenileme çalışmaları üzerine bilgelik veren Karabayram, ‘Şu zaman bulunduğumuz kayran aynı beton kütleye mahkum edilmiştir. İnşallah bu beton kütleyi temizlemeyi planlıyoruz. Bu alanda yaklaşık 1961 ve 1970’li yıllarda yapılan uygulamaları görüyoruz. Bu çalışmalar yapıya ağırbaşlı uymazlık vermiş. Bu çatı kitle kendisine kendini koruyor ve bu güne büyüklüğünde mevrut. Kubbe yapısının bulunduğu alanda fil gözleri var. Bu fil gözlerinin benzeri kısmı günümüze mevrut, aynı kısmı ise beton kütlenin altında kapatılmış durumda. Beton kütlenun haddinden fazla özenli temizlenmesi planlanıyor. Antalya Valimiz Ersin Muharrir başkanlığında, acul tıpkı restorasyon değil, zamanlı ve yerli benzeri yenileme kurallarına özen ediyoruz. Bu düz bizim envestisman programımıza girdi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Bey’in Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun desteğiyle bu alanda bakir ayrımsız restorasyon ve ıslah çalışması yapılacak dedi.

KALP FİGÜRÜ YENİLENECEK

Antalya’nın tarihi Kaleiçi bölgesinde beton kütlelerinin görüldüğünü hatırlatan Karabayram, Saat Kulesi’ni beton kütleden arındırıp temizlediklerini söyledi. Cemil Karabayram, ‘Sıra Mevlevihane’mizin hamam yapısını değiştirmeye geldi. Takkadak dış kubbe değil, bağırsak mekanda dahi aheste düzeltme çalışmaları devam edecek. 2017 yılında orada bire bir ihtisas figürüne rastlanmıştı. Demincek bu program kapsamında o önsezi figürünün yenilenmesi bile gündemde. His figürü, bizim için esasen kebir bir veriydi. Zira hamamlarda bu zümre figürleri müşahede ihtimalimiz yoktu. Bunun ihtimal onma yönünde betimleme edildiğini düşünüyoruz. Belki o dönemki padişah ve ailesi amacıyla yapılmıştı evet de elan sonraları Mevlevihane yapısı amacıyla sonraları kullanılmaya başlandı. Mevlevihane’nin hamam yapısında hakeza tıpkısı önsezi figürünün bulunması birlikte insanın doğasıyla ait ayrımsız şey. Bununla ilgilendiren ıslah çalışmalarımız gelişmemiş süre içerisinde başlayacak. Ayrımsız taraftan bile yapının ‘Cehennem Katı’ dediğimiz bölümü, yani zir tabakada bir temizleme işlemi yapılacak. İlk günkü kabil ağız ağıza katışıksız malzemesiyle ve bileşenleriyle birleştirilip yeniden geleceğe kazandırılması planlanıyor. Önümüzdeki günlerde eksiltme çalışmamız başlayacak. İnşallah 2023’te bu beton kütleden kurtulacağız diye niteleyerek konuştu.

İŞTE ÇALIŞMALAR

Restorasyonda yapılacak icraat karşı etraflı bilgelik veren Cemil Karabayram şöyle konuştu

‘Hamamın yöre kısmına saf taş etap yapılacak. Bulunan başlık sökülerek, yenileme proje detayına uygun ahşap bap yapılacak. Zemini ve duvarları şamil mermer kaplamalar sökülecek. İç mekan üst duvarlarındaki taşlar çürütme yöntemiyle yenilenecek ve baştan sıva yapılacak. Beden duvarlarındaki künkler siper altına alınacak. Yerleri konferans tarihi raporunda tamlanan kâin nişler temizlenerek dulda altına alınacak. Çatlaklar temizlenerek tamir harcı ile dolguları yapılacak. Paslanmaz polat çubuklar ile taşlardaki ara bölgelere dikiş atılacak. Sâdır hatıl boşlukları, eskimemiş ahşap (arkalıksız) hatıllar ile doldurulacak. Bulunan beton kubbede oluşan çatlaklar ve boşluklar onarım harcı ile doldurulacak. Su deposu çimento harcı ile sıvanmış yüzeylere sıva raspası yapılacak, baştan sıva yapılacak. Hamamın üst döşemesi düzeçleme tabakası harcı yapılacak, sonradan üstüne dolomit taşı ile kaplanacak. Kubbelerin üstünde sürme yalıtımın peşi sıra Mevlevihane yapısı ile ahenkli kiremit şümul yapılacak. Muktezi mekanik ve neşelilik tesisatı yapılacak.

Share: