Mevlana Müzesi’nde hafta sonu yoğunluğu yaşanıyor

Konya’daki Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin türbesinin bulunduğu Mevlana Müzesi, hamam havaya rağmen evcil ve yabancı ziyaretçileri ağırlıyor.

Türkiye’nin değişik yerlerinden kente gelen ziyaretçiler, Kubbe-i Hadra’nın manevi atmosferi altında müzeyi gezerek Hazreti Mevlana’nın kabri önünde dua ediyor.

Ziyaretin ücretsiz olduğu müzede özellikle Hz. Mevlana’nın sandukası uğrunda ziyaretçiler tafsilatlı kuyruklar oluşturuyor.

Eşi ve kızıyla Kocaeli’nden Konya’ya gelen Tasavvur Aktan, AA muhabirine, müzenin manevi atmosferinin kendisini haddinden fazla etkilediğini söyledi.

Nurcan Aktan bile “Bence herkesin gelip görmesi gereken yerlerden tıpkı tanesi ama zaman kalabalığa balya geldik sanırım. Gördüğüm kadarıyla de dışardan baya çetin bir bandaj var. Hazreti Mevlana ‘Ne olursan gel’ dediği için biz da geldik.” ifadesini kullandı.

Antalya’dan şehre mevrut Sertan Şener ise ilk kez müzeyi mülakat ettiğini belirterek, “Daha önce Konya’da on paralık bulunmamıştım. Kızımın üniversite kaydı için gelmiştik, gelince da ‘Türbeyi ziyaret edelim’ dedik. Az Buçuk neşeli. İçerdeki halk işlemesi Kur’an yazmaları, duvarlardaki işlemeler insanı faklı hissiyat içine sokuyor.” diye konuştu.Share: