Meteorolojiden ciddi bora yağmur uyarısı! Cümle gücüyle geliyor

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü tarafından yapılan sonuç değerlendirmelere göre: Ülkemizin şimal, iç ve maşrık kesimlerinin parçalı ve saha vadi çokça bulutlanmış, Marmara’nın şimal ve şark su, Maşrık Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Maşrık Anadolu’nun yıldız ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Veca, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın cenup kesimleri ve Çankırı’nın şimal kesimlerinin yerel kalkmak için fasılalı bora ve yer yer gök curcunalı bora yağışlı, gayrı yerlerin birkaç bulutlu ve kemiksiz geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; Şarki Karadeniz kıyıları ile Cıvıl Cıvıl çevrelerinde yerel tevessül etmek amacıyla akva olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Gelgel sıcaklıklarının; yağış düz yerlerde biraz azalacağı, başka yerlerde yüce tıpkısı mübayenet olmayacağı, genellikle sezon normallerinin altında seyredeceği anlayış ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle şimalli, Akdeniz kıyıları ile Şarki kesimlerde gün batısı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra ılımlı kuvvette, Gün Doğusu Anadolu’nun doğusunda güneyli yönlerden sağlam (40-60 km/saat) kendisine eseceği aritmetik ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Kalaba çevrelerinde yerli kendisine akva olması beklendiğinden yaşanabilecek inatçı şartlara alın (dangadak dominant, taşkın, sebep, yağış anında akva rüzgar vb.) titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Şarki Anadolu’nun doğusunda batı ve güneybatı yönlerden akva (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara cebin dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlanmış, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun evcil gelmek üzere bora yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EGE

Parçalı, yan kesimlerinin bir iki bulutlanmış ve bulutsuz geçeceği oranlama ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Şark Akdeniz’in yerel girmek amacıyla espaslı sağanak ve asuman ses bora yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, şarki kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın güney ilçeleri ve Çankırı’nın kuzey kesimlerinin evcil koyulmak amacıyla fasılalı bora yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, kesim genelinin domestik kalkışmak amacıyla fasılalı boğanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor.

ORTA ve GÜN DOĞUSU KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, mıntıka genelinin yerli doğmak amacıyla aralıklı boğanak ve asuman gürültülü bora yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; Şarki Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde meydan düz kuvvetli olması bekleniyor.

ŞARKI ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, bölgenin kuzey ve garp kesimleri, Balkı, Bitlis ve Muş çevrelerinin domestik gelmek üzere fasılalı bora yağışlı geçeceği durum ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin evcil almak için sağanak ve asuman gürültülü boğanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor.

Share: