Mersin’deki orman yangınlarına engelleme sürüyor

Sazak’in Gülnar ilçesine merbut Karadere mevkiinde cemaziyelevvel sabah saatlerinde başlayan daha sonraları Silifke ilçesine ilişkin Hırmanlı Mahallesi’ne sıçrayan yangına ikinci gününde engelleme sürüyor.

Mersin’in Gülnar ve Silifke ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale ikinci gününde üstelik sürüyor. Mazi tün saatlerinde coşkunluk dolayısıyla Mersin Ağacı- Antalya karayolu ulaşıma kapatılmış, 303 hanedeki 790 can boşaltma edilmişti. Yangına, geceleyin düşünüm ve pervaz sistemli 3 helikopter ve karadan ekiplerle engelleme etmişti.

Bugün sabah saatlerinde Mersin Valiliği orman yangını dolayısıyla arızi olarak trafiğe mülga Aydıncık-Silifke yolu Büyükeceli mevkiinin tekrardan trafiğe açıldığını duyurdu.

Kuvvetli rüzgarın aktif olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile uçak ve helikopterler dahi sönüm çalışmalarına destek veriyor. Çalışmalara kayran ekiplerinin yanı sıra AFAD, UMKE, cingöz ve vatandaşlar üstelik bindi veriyor.

Öte yandan, Silifke ve Gülnar ilçedeki 7 mahallede 93 trafonun enerjisi düzenlilik için kesildi.

Şu anda da 850 personel arazözler, aksiyon makineleriyle arazide mücadelesini sürdürüyor. Antrparantez, 20 civarında TOMA üstelik yangına destek veriyor.

Büyükeceli’üstelik 450 vatandaş tahliye edildi. Antrparantez tekrar Silifke Hırmanlı’da 20 basamak ve 50 vatandaş, Yeşilovacık’ta tatil köyünü boşaltma edildi El üstünde tekrar bir dinlenme tesisi tahliye edildi. Dedeler Mahallesi’nin üstelik 20 konutluk bir Acarlı mezrasında 50 vatandaş tahliye edildi. Toplamda da 790 yurttaş boşaltma edildi. Hane yerine de 185 bölük, 118 birlikte gine dinlence köyündeki basamak kalkışmak amacıyla 303 konutu boşaltıldı. – MERSİNShare: