Mersin’deki orman yangınına engelleme ediliyor

Mersin’in Gülnar ilçesinde sâdır ve Silifke ilçesine sadık ayrımsız mahalleye büyüklüğünde yayılan yangına havadan ve karadan engelleme bitmeme ediyor.

Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda daha belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar konusunda bölgeye Sazak Orman Nahiye Müdürlüğüne merbut albeni araçları ve düzlük ekipleri sevk edildi.

Kuvvetli rüzgarın deli dolu olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile uçak ve helikopterler de söndürme çalışmalarına bindi verdi.

Havanın kararmasıyla bölgeye akşam düşün ve uçuş sistemli helikopterler üstelik irsal edildi.

Çalışmalara düz ekiplerinin yanı sıra AFAD, UMKE, açıkgöz ve vatandaşlar da bindi veriyor.

Söndürme çalışmaları açıktan ve karadan bitmeme eden ateş, Silifke ilçesindeki Hırmanlı Mahallesi sınırına ulaştı. Bölgedeki gâh evler tedbir gayeli boşaltıldı.

Yangın dolayısıyla Mersin Ağacı-Antalya D-400 esmer yolu ulaşıma kapatıldı. Kara yolundaki Karayar ile Eceli 1, 2 ve 3 tünelleri üstelik trafiğe kapandı.

Öte yandan Toroslar EDAŞ marifetiyle Silifke ve Gülnar ilçedeki 7 mahallede 93 trafonun enerjisi güvenlik üzere kesildi.

Gece uçabilen 3 helikopterle havadan müdahaleye devam ediliyor

Yangın bölgesinde incelemelerde kâin Ilbay Yüce Hamza Pehlivan, Sazak-Antalya yağız yolu Gülnar ilçesi sınırlarındaki Karayar Tüneli mevkisinde yaptığı açıklamada, yangını itfa çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi’nde sabah saatlerinde başlayan yangının rüzgarın da etkisiyle gücük sürede yayıldığını tabir eden Pehlivan, yangının geçmiş etapta Büyükeceli Mahallesi ve çevresinde çalışkan olduğunu belirtti.

Yangına aktarılma içerisinde müdahale mevcut ekiplerle ilgili bilgelik veren Güreşçi, “Gelgel karardıktan bilahare bile 3 şeb uçabilen helikopterle de mücadeleye devam ettik. Şu anda birlikte mücadeleyi sürdürüyorlar. Arazözleri kırıcı bire bir şekilde kullandık, kullanıyoruz. 138 arazöz itfaiyeler birlikte dahil doğmak için savaş bitmeme ediyor. Şu anda onlar fiilen gece saatleri olmasına rağmen personelimizle bu arada arazideler. Personel sayımız da aktarılma içerisinde artarak devam etti. Şu anda birlikte 850 personelimiz bizzat bu arazözlerde, arazide ve iş makineleriyle mücadelesini sürdürüyor. Ayrıca, TOMA’lardan destek alıyoruz. 20 civarında TOMA ile bile bindi olunuyor.” diye niteleyerek konuştu.

Rüzgarın yönünün kuzey-güney istikametine döndüğünü dile getiren Güreşçi, şöyle bitmeme etti:

“Yamaçlardan aşağılara akilane yayılmaya başlayınca tığ Büyükeceli’dahi 450 vatandaşımızı boşaltma ettik. Ayrıca gine Silifke Hırmanlı’bile 20 ev ve 50 vatandaş, Yeşilovacık’ta dinlence köyünü tahliye etmemiz gerekti. Kere üzerinde yine aynı dinlenme tesisini tahliye etmemiz gerekti. Dedeler Mahallesi’nin de 20 konutluk aynı Acarlı mezrası var orda de 50 vatandaşımızı boşaltma ettik. Toplamda de 790 vatandaşımızı boşaltma ettik. Bölük adına dahi 185 bölük, 118 de yeniden dinlence köyündeki göz kalkmak üzere 303 konutu boşaltmış durumdayız. Bittabi vatandaşlarımızın her kıygınlık yaşamaması için onları pansiyonlarımızda konuk ediyoruz. İaşeleri Kızılay yoluyla sağlanıyor. AFAD say gruplarımız var. Hep düzentileme gruplarımız yangının başladığı saatlerden itibaren hareketli bire bir şekilde hizmet veriyorlar. Ambulanslarımız, UMKE ekiplerimiz bu yangınla mücadeleye destek sağlıyorlar. Elbette kim süreç içerisinde 7 üstelik yaralımız oldu. Onlar yangınla mücadele ederken bu garip şeyler, dumandan tahassüs şeklinde olabiliyor. Onların dahi keyif durumları gayet gani, dirimlik tehlikeleri yok. Onlara birlikte esbak olsun dileklerimi iletiyorum. Bütün Mersin Ağacı’imize, Gülnar’ımıza, mahallerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.”

Duygusal kaybının olmamasının muştulu olduğunu tamlayan Pehlivan, beis tespit çalışmalarının kısa sürede yapılacağını dile getirdi.

“Şu anda bire bir göz zararı yok”

Pehlivan, hararet zımnında değme riziko olmaması amacıyla Mersin-Antalya yolunun bile geçici kendisine trafiğe kapattıklarını belirtti.

Yangın arama altına alınır alınmaz trafiğin açılacağını nâkil Pehlivan, “Savaş bitmeme ediyor, sabaha büyüklüğünde üstelik bitmeme edecek. İnşallah, hep çabamız sunu kısa sürede taharri altına almak. Şu anda aynı bölük zararı namevcut. Yalnız ormanlık alan içerisinde kullanılmayan benzeri bina bayram konusuydu. Şu anda çok şükür tıpkı sekmen zararımız bulunmayan.” dedi.

Ilbay Pehlivan, yangında sabote ihtimaliyle ilişik bir istifham üstüne şunları kaydetti:

“Bilcümle ihtimaller değerlendiriliyor. Şu anda ‘kesin şu sebeple olmuştur’ diye daha diyemiyoruz amma üstünde ait arkadaşlarımız, ekiplerimiz çalışıyorlar. Bilcümle ihtimaller değerlendiriliyor. Şu anda o taraflı tıpkı tayin bahis konusu değil ama haddinden fazla cepheli değerlendiriliyor. İlgili ekiplerimiz, araştırmalarını, çalışmalarını yapıyorlar.”Share: