Mersin’de ayrımsız ziynet tavuğu üreticisi, yumurtanın tanesini 150 lirayı bulan fiyatlara satıyor

Erdemli ilçesinde 2 yavru babası Volkan Özcan, 4 yıl önceki çocuklarının zinde husye tüketmesi üzere eşinin isteği konusunda tavuk almaya karar verdi. İlk önce karye tavuğu almayı düşünen Özcan, içtimai medyadan paçalı, kakülleri olan bezek tavuklarını görünce ‘bunlarında yumurtası yenir’ diye niteleyerek onlardan almaya değişmeyen verdi.

KISA SÜREDE HOBİ HALİNE GETİRDİ

İlk ilk bir koşa kayran daha sonraları araştırı yaparak farklı cinslerini görüp onlardan de kayran Özcan’ın bu boyut hobisi oldu. Herhangi Bir geçen çağ hobisi artan Özcan, bezgi tavuklarından aldığı haya ile cücük da üretmeye başlayarak ticaretine bile atıldı. Benzeri birinden ayrımlı 25 cinsten 250 süs tavuğu sahibi olan Özcan güzeşte yıl yurt içinin yanında Afrika, orta doğu ve Avrupa ülkelerine 7 bin 500 adet husye ile çok sayıda anaç sattı. Bu sezonda 10 bin testis satmayı hedefleyen Özcan, yetersiz içinde yumurtaların 20 ile 80 TL beyninde, az dışında ise 7-8 dolar bandında dilek gördüğünü aktardı.

AFRİKA’DAN AVRUPA’YA BÜYÜKLÜĞÜNDE GİDİYOR

Süs tavuğu yetiştiriciliği yaptığını anımsatan Yanardağ Özcan,” Evde çocuklarıma katıksız er bezi yedirme hevesiyle başladı. Bezgi tavuklarını gördüm bundan 4 sene ilk, ‘süs tavuğu yumurtası yiyelim’ dedim. Hani biraz lükse kaçmış üzere oldu amma dedim bu birlikte yeniyor, o üstelik yeniyor karye tavuğu yumurtası veya katıksız yumurta. Daha bilahare bire bir koşa bezgi tavuğu aldım, merak ettim. Onun sonucunda umu arttı. Bezgi tavukçuluğunu o zamana büyüklüğünde bilmiyordum, ziynet tavukçuluğu diyerek ayrımsız kesim olduğun öğrendim. Hür da evim var, türlü kümesler yapmaya başladım. Yazboz Tahtası kümesler yaptım, gayrisıhhi olduğunu öğrendim. Çıpa kümeslere dönmeye başladım. Kümeslerimi daha profesyonelleştirmeye yağız verdim. Şuanda toplam 25 farklı ırkımız bulunuyor. Buna güvenerek 250 anaç hayvanımız var. Tabi bunların civcivleri üstelik bulunan. Uğraşı namına başladığım bezgi tavukçuluğunda sabık yıl edindiğim haya sayısı 7 bin civarıydı. Bu yıl ki hedefimiz 10 bin civarı. ve bu yumurtaları sınırlı içi ve mahdut dışı kendisine satışını gerçekleştiriyoruz. Sıkıntılı dışında Afrika, Avrupa ülkeleri, Irak, Suriye ve özellikle Azerbaycan’a pahal bire bir şekilde gönderim yapıyoruz. Dar süresince de hep illere gönderim sağlıyoruz” dedi.

YUMURTALAR MIKRO DIŞINA 7-8 DOLARA GİDİYOR”

Elverişsiz içre ve dışında hem tavukların hem de yumurtalarının fiyatının ırka bakarak değiştiğine dikkat çeken Özcan, “Bulunmaz bulunan ırklar var, mutluluk ortamında çok mevcut ırklar var. Bulunmaz mevcut ırklarımızın yumurtaları ensiz dışında 7-8 dolar bandında gidiyor. Daraç içine da yine ırkına bakarak değişiyor, 20 liradan başlıyor, 70-80 liraya kadar yumurta fiyatları devlet zarfında kuluçkalık namına satılabiliyor” diye konuştu.

Elinde hem Türkiye’üstelik hem dahi mikro dışında nadir kâin ırklardan de olduğuna ilgi calip Özcan, iri fiyatlarının da 250-300 liradan başlayıp cinsine bakarak bin 500 liraya büyüklüğünde satıldığını kaydetti.

Share: