Memur ve mütekait aylık artışlarına ilgili kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda

YANLIŞSIZ Öğür Ankara Mebus Orhan Yegin, görevli ve mütekait maaş artışına ilişik, “Tığ bunları elbette ehliyetli bulmuyoruz. Biz henüz fazlasını ortaya çıkartabilmek, elan fazlasını sağlayabilmek için bütün beraber muttasıl çalışıyoruz.” dedi.

TBMM Umumi Kurulunda, görevli ve zahmetli maaşı çoğalma oranının yüzde 30’a, en bağan zahmetli maaşının 5 bin 500 liraya çıkarılması ile minimal ecir desteğine ilişkin “Içtimai Sigortalar ve Umumi Sağlık Sigortası Kanunu ile Ara Sıra Kanunlarda ve 375 Basit Yasa Mesabesinde Kararnamede Farklılık Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi” üzerine milletvekilleri hezel aldı.

İYİ Fırka Grup Başkanvekili Erhan Kankızıl, hükümetin yaptığı işlerin bir hesaba dayanmadığını, maaşlarda yapılan yüzde 30 artışın kayıpları telefi etmediğini söyledi.

Erhan Yırtıkça, 2011’üstelik konulan hedeflerin haddinden fazla altında benzeri Türkiye olduğunu iddia ederek, “Işyar ve tekaüt aylık artışı sonuç mertebe yetersizdir. Enflasyona çokça açık tıpkısı şekilde milletimiz ezdirilmiştir. Doğrusu emeklilerin ve memurların gurur gücü düşüktü, evire çevire düşmüştür.” diye konuştu.

Fasıla kocaoğlan kıtlık sınırının 8 bin 130 teklik olduğunu, familya ayında ise kararlayarak 8 bin 500 teklik civarında olacağını dile getiren Çevrimli, asgari ücretin da yılın ilk ayında açlık sınırının altında kalacağını öne sürdü.

MHP Konya Mebus Mustafa Kalaycı, alay ikramiyesi ödemelerinin güncellenerek arttırılmasının makul olacağını söyledi.

Esnaf ve çiftçiye da destek sağlanması ya birlikte esnaf ve çiftçinin BANDAJ-SEVIYE prim oranlarında tenzilat yapılması gerektiğini belirten Kalaycı, muharip gazilerin itibar aylığının pekâlâ eşitlenmesi ve artırılması görüşünde olduklarını dile getirdi. Sahtekâr, amma velakin, şehitlerin asıl ve babalarının aylıklarının artırılmasını, şehit çocuklarının hepsine iş imkanı verilmesini, gazilere bile ÖTV’siz açacak ahiz imkanı tanınmasını ve malul sayılmayan gazilere “gazi”lik unvanı verilmesini muktezi gördüklerini kaydetti.

Kalaycı, “MHP adına vatandaşlarımızın soylu erki yararını gözeten, dirimsel ve ücret artışını sağlayan, enflasyona alın koruyan seçme kararı bittabi sonuna büyüklüğünde destekliyoruz. Çalışanları, emeklileri, dul ve yetimleri sevindirecek gelişigüzel teklifin arkasındayız.” ifadelerini kullandı.

HDP Diyarbakır Mebus Garo Paylan, soy enflasyonun yüzde 150-200 olduğunu, yüzde 30 artışın gurur gücü kayıplarını karşılamayacağını savundu.

Yetersizlik sınırının 26 bin 500 lira olduğu tıpkı ortamda kamu emekçilerinin yüzde 99’unun bu sınırın altında kalacağını öne süren Paylan, “Kamu emekçilerinin kayıplarını bastırmak amacıyla yüzdelik 100 remiks yapalım. Fakat anca hava gücü kayıplarını ayrımsız cirim karşılayabiliriz.” dedi.

CHP Ankara Mebus Bülent Kuşoğlu, iktidarın “Seçime kadar bu işi götürelim, ondan bilahare Allah semih” şeklinde benzeri iktisat politikası bulunduğunu argüman ederek, “Hakeza tıpkı siyasa olamaz tabii kim. Bire Bir program söz konusu değil, bir programdan mahrum yürütme erki maalesef.” diyerek konuştu.

Kuşoğlu, enflasyonun birlikte yüzdelik 64 düzeyinde olmadığını savunarak, “TÜİK’in enflasyonu kusurlu hesaplaması dolayısıyla zahmetli, dul ve eytam ile kamu çalışanları para şişkinliği altında eziliyor. Şişkinlik sonuçta ateş yönetimlerin sonucudur, yapılan falsolu işlerin sonucudur. Bunun sonucu namına amme çalışanları, tekaüt, dul ve eytam maatteessüf eziliyor, ücretliler eziliyor.” dedi.

“Daha dahası amacıyla muttasıl çalışıyoruz”

SELIM Fırka Ankara Milletvekili Orhan Yegin, vatandaşa destek olan aynı yöntem anlayışının gereği yerine henüz ilk 4 başlıkta ödenen sosyal yardımların zaman 50 kalemde yapıldığını belirtti.

En bağan görevli maaşının geçen yıl familya ayına bakarak yüzde 80 artırıldığını, 2022 yılı ocak ayında 4 bin 250 teklik olan minimum ücretin 8 bin 500 liraya ulaştırılarak yüzdelik 100 oranında yükseltildiğini dile getiren Yegin, bildirme bağan emekli aylığının da yine 2 bin 500 liradan 5 bin 500 liraya çıkarıldığını anlattı.

Yegin, “Tığ bunları tabii yeterli bulmuyoruz. Tığ daha fazlasını ortaya çıkartabilmek, elan fazlasını sağlayabilmek için hep bu arada sakır sakır çalışıyoruz. Tığ milletimize, çalışanımıza, ücretlimize, emeklimize ne sağlasak ‘yeter’ demeyi namına yakıştırmayacak tıpkısı siyasal hareketiz ve ittifakız.” diye niteleyerek konuştu.

Öte yandan, Umumi Kuruldaki görüşmeler sırasında, siyasal parti gruplarının sözcüleri, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Yüksek Kumbuzoğlu’nun mevt fail babası Ahmet Kumbuzoğlu üzere başsağlığı dileğinde bulundu.

Share: