Mebus Tutdere Cumhuriyet’in 99. yılını kutladı

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve Cumhuriyet El Partisi Adıyaman Mebus Abdurrahman Tutdere, Cumhuriyetin 99’uncu yaşını yayımladığı mesajla kutladı.

Mebus Abdurrahman Tutdere yayımladığı mesajında, ” Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde, milletimizin binbir fedakarlıkla kurduğu Cumhuriyetimiz özellikle kimsesizlerin kimsesi koyulmak için mensur edilmiş, emperyalistlere alın kazanılan zaferlerin peşi sıra kurulan ülkemiz, Cumhuriyet Altını’le taçlandırılmıştır.

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’nde; ‘Ya İstiklal, evet Ölüm’ parolası ile Milli Savaş başlatılmıştır. 23 Nisan 1920’de, Ankara’üstelik Türkiye Balaban Budun Meclisi açılmış ve ‘Meclisin üstünde hiçbir bilek yoktur’ kararı ile ‘Milli Egemenlik’ düşüncesi gerçekleşmiş, 29 Ekim 1923’te ‘Yaşasın Cumhuriyet Altını’ sesleriyle Cumhuriyetimiz ilan edilmiştir.

29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet ile vatandaşlarımızın tek ayrım ve ötekileştirmeye tabi tutulmaksızın fikri mutlak, vicdanı mutlak yerine yetiştirilmesi sağlanmış; vatandaşlarımıza, seçme ve seçilme hakkı, egemenlik uğrunda eşitlik hakkı, birey hakkı, terbiye hakkı, diyanet ve vicdan özgürlüğü verilmiştir.

Ülkemiz türel, siyasi ve iktisadi açıdan iri aynı bunluk ortamında olsa bile, ilkin Mustafa Eksiksizlik Atatürk olmak için Cumhuriyetimizi kuran kadroların bünye ilkeleri ve Cumhuriyet Altını değerlerimizin yol göstericiliğinde ülkemizde demokratik, laik ve toplumsal ahbaplık devleti anlayışını kurmak; adaleti baştan hâkim kılmak amacıyla mücadelemizi sürdüreceğiz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bel ettiği çağdaş medeniyetleri bırakmak amacıyla, 99 almanak parti birikimimizle Cumhuriyet Altını’i demokratlık ile taçlandıracağız.

Üstünlerin hukuku yerine, hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi, laik ve toplumsal hususiyet devletini savunan bizlerin sorumluluğu, cumhuriyetimizi demokratlık, ülfet ve adaletle taçlandırmaktır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, daima milletin bağıntı ve güvenine binaen hep birlikte istikbal gideceğiz. Türkiye Cumhuriyeti mutlu, muvaffakiyetli ve galip olacak, Cumhuriyetimiz güç ettiği gailesiz evlatlarının elinde daima yükselecek ve sonsuza büyüklüğünde yaşayacaktır.

Bu his ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve silah arkadaşları ilkin olmak üzere eksiksiz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize şükran ve şükranlarımı sunuyorum. Cumhuriyetimizin 99’uncu yılını kutluyor, Türkiye Cumhuriyeti’nin temas alanda ilerlemesi için mücadelesini ortaya koyan mecmu yurttaşlarımıza saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı. – ADIYAMAN

Share: