Martir eşinin projesiyle 7 ildeki 300 derslikte şehitlerin isimleri yaşatılıyor

Batmanlı martir eşi Rabia Bekâr aracılığıyla başlatılan “Temas Sınıfa Bire Bir Martir İsmi” projesiyle, martir sakıt polis, çeri ve asayiş korucularının isimleri okullarda yaşatılıyor.

Gaziantep’te 1 Mayıs 2016’de DEAŞ’lı teröristlerin saldırısı sonucu martir olan polis güçleri memuru Yusuf Akil Baliğ’in Batman’dahi aktif eşi Rabia Akil Baliğ, aralarında martir eşi, annesi, kardeşi ve gönüllülerin bulunduğu grupla 2 yıl ilk projeyi hayata geçirdi.

Şehitlerin isimlerinin yaşatılmasının amaçlandığı projeyle, şimdiye kadar Ankara, İstanbul, Çorum, Yozgat, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Batman’dahi mevcut 12 okuldaki 300 sınıfa şehitlerin isimleri verildi.

Proje kapsamında, serencam namına Batman’daki Abdülhamid Konak Anadolu Lisesi ile Sason ilçesinde Karşıyaka Kız Leyli Bölge Ortaokulunun dersliklerinin girişine, şehitlerin etiket bilgileri, resimleri ve kabristanlarının nerede olduğu bilgisinin kayran aldığı tablolar asıldı.

Martir eşi Rabia Erin, AA muhabirine, çeşitli sosyal ağırbaşlılık projeleri gerçekleştirdiğini ve son adına birlikte “Gelişigüzel Sınıfa Bir Şehit İsmi” projesini fahri arkadaşlarıyla uyguladıklarını söyledi.

Martir eşinin peşi sıra 2020 yılında şehitlerinin avlu hikayelerinin yer aldığı ayrımsız betik çalışması yaptıklarını kaydeden Bekâr, bu kitabın satışıyla elde edilen gelir sayesinde tıpkı yıl projeyi hayata geçirdiklerini belirtti. Ergen, betik geliriyle projeyi devam ettireceklerini bildirdi.

“Proje sebebiyle çocuklarımız şehitlik bilinci kazanıyor ve şehitlerimizin isminin unutulmaması sağlanıyor.” diyen Yeni Yetme, şöyle konuştu:

“Eşimin değme devir söylediği bir bayram vardı, ‘Anasız, yetim yaşanır, ama vatansız yaşanmaz.’ diyerek. Bizi dahi ayakta markajcı bildirme iri şeylerden biri bu oldu. Ne ahit tıpkı çıkmaza düşsem eşimin bu sözü dirimsel aklıma. Şehitler anne, cet, adam, ahi ve çocuklarını geride bırakıp takkadak vatan diyerek teröristlere cebin savaştı. Biz bile onların hatırasını yaşatmak üzere çalışıyoruz.”

Abdülhamid Han Anadolu Lisesi Müdürü Abdürrahim Aslan birlikte projeyi iri benzeri memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Aslan, “Rabia Kadın, bu projeyle bize geldiği antlaşma çokça mutlu olduk. Zaten bu manada 15 Temmuz özellikle kalkmak için birçok toplumsal yüklülük projesi yapıyoruz. Bu şehitler projesi de bizleri haddinden fazla mutlu etti. Her sınıfa tıpkısı martir ismi çevirmek kanalıyla şehitlerimizin ismini yaşatmaya çalışıyoruz.” dedi.

Öğrenciler ise şehitlerin unutulmaması yerine büyük tıpkısı proje olduğunu ve bu sayede şehitlerin isimlerinin seçme zaman kalplerinde yaşayacağını dile getirdi.

Share: