Marmara Denizi’ndeki Sarsıntı Sonrası Yapılan Yorumlara İlişkin Jeofizik Mühendisleri Odası’ndan “Vatandaşı Korkutmayın” Uyarısı

Marmara Denizi’nde geçmiş tün meydana mevrut 3.1 büyüklüğündeki depremin arkası sıra uzmanlar marifetiyle yapılan değerlendirmelere ilişkin Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeofizik Mühendisleri Odası, “3 büyüklüğündeki bir depremden bilahare değişik yorumlara, algılara amil olacak, halkı tırsmak ve paniğe irsal edecek meşruhat yapmaktan kaçınılmalıdır” açıklaması yaptı.

Marmara Denizi’nde geçkin saat 01.57’de kestirmece 19 kilometre (km) derinlikte meydana mevrut 3,1 büyüklüğündeki depreme ilgilendiren yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, içtimai medya hesabından “Cemaziyelevvel gece Marmara Denizinde min. 7.2 deprem beklediğimiz Kumburgaz fay kolu üzerinde 3.1 zelzele oldu. Süfli ama yeri bakımından mehabetli” değerlendirmesini yapmıştı. Jeofizik Mühendisleri Odası, bu açıklamaya karşı “vatandaşları korkutmayın” uyarısı yaptı.

Jeofizik Mühendisleri Odası 17’nci gün İstanbul Yazıhane Yönetim Kurulu eliyle “Marmara Denizi’nde meydana gelen 3.1 moment büyüklüğündeki sarsıntı üzerine” başlığıyla yayımlanan duyuruda şöyle denildi:

“2021’DE MARMARA DENİZİ ÇEVRESİNDE 633 SARSINTI MEYDANA GELDİ: 04 Ilk Teşrin 2022 tarihinde saat 01.57’de Marmara Denizi’nde kısaca 19 km derinlikte, moment büyüklüğü 3.1 olan zelzele meydana gelmiştir. Kandilli Rasathanesi Hareket Araştırı Enstitüsü Lehçe Hareket-Tsunami İzleme ve Kıymetlendirme Merkezi verilerine göre 01 aile 2021 – 31 ara 2021 tarihleri ortada Marmara Denizi ve çevresinde 633 skor zelzele meydana gelmiştir. Haritada görüleceği amacıyla depremlerin cesim tıpkı kısmı Yıldız Rum Fayı’nın Marmara Denizi içerisindeki kısmında olmuştur. Hoppadak Marmara Bölgesi değil ülkemizin temas bölgesinde depremler olmaktadır ve bu çok doğal tıpkı durumdur.

ÜLKEMİZDE GÜNDE AVERAJ 69 ADET ZELZELE OLMAKTADIR: 2021 yılı içerisinde Türkiye ve andıran çevresinde 25 bin 79 adet sarsıntı meydana gelmiştir. Bu depremlerin 270 adedi 4 ve üzeri büyüklükte depremlerdir. Ülkemizde günde averaj 69 sayı deprem olmaktadır.

HALKI KORKUYA SEVK EDECEK AÇIKLAMALARDAN KAÇINILMALIDIR: 16 milyon vatandaşımızın yaşadığı, 99 Depreminde yakınlarını kaybeden insanların üstelik bulunduğu ayrımsız site amacıyla 3 büyüklüğündeki benzeri depremden sonradan değişik yorumlara, algılara amil olacak, halkı tevakki etmek ve paniğe atıf edecek açıklamalar yapmaktan kaçınılmalıdır. Bili insanlarının topluma karşı sorumluluğu vardır. Açıklamaları bilimsel esaslara ve kaynaklara dayanmalıdır. Vatandaşlarımıza Kandilli Rasathanesi ve AFAD’ın açıklamaları ile yayınlarını strateji etmelerini öneririz.”

Share: