Malatya haberi… Darende patateste bölgenin elektrik merkezi oldu

Malatya’nın Darende ilçesine kapalı Palanga Köyünde kumpir hasadı için tarla günü düzenlendi. İlçede tıpkı firma aracılığıyla bin 500 dekara ekilen patatesten üstün verim alındı.

Tarla gününde mütekellim İlçe Ekincilik Odası Başkanı Orhan Esmer, üretimin önemine angajman etti. Kişmiri, “Patatesin bizim burada yetişmesi iz envanteri anlamında elan üstelik genişlediğimizi gösteriyor. Malatya deyince elden kayısı akla gelirken daha çok Darende kumpir ile üstelik anılır oldu. Palanga tarımda yükselen bire bir değerimiz. Selanik firması üstelik burada istihsal yapıyor. Demek ki burada evire çevire bir gelir elde ediyorlar kim yıllardır burada kumpir geliştiriyorlar. Buradaki üreticilerimizin eli kulağı başlamak bizi sızlanan ilgilendiriyor” şeklinde konuştu. Pandemi ile birlikte gıdaya ulaşmanın zorlaştığına ilgi çeker Yağız, “Genel başkanımız diyor kim vaktiyle bire bir ülkenin olmazsa olmazı savunmaydı ama deminden besin olduğunu gördük. Burada yüzlerce gönül ailesiyle birlikte sözleşme kaynağı oluyor. Üreteceğiz çıktı üreteceğiz ve ülkemizin gelişmesine katkıda bulunacağız” ifadelerini kullandı.

Palanga Mahallesi Muhtarı Melik Semavi ise “Elbistan yağız yolu üzerinde mevcut Darende’nin sulanabilir en nazik ovası bura. Burada firma ile gelişigüzel kumpir üretiyoruz. Patateslerimiz hem çöz hem dahi aut piyasa tohumluk kendisine gidiyor. Biz birinci sınıf ve ağız ağıza uzvi patates üretiyoruz. Bu ovada bin 500 dekarlık alanda kumpir üretimi yapıyoruz. İstihdam açısında sezonda 500 kişiye iş veriyoruz. Karye ve kaymakamlık ekonomisine çok çetin katkıda buluyoruz. Ulaşımdan farklı giderlere büyüklüğünde tüm ilçeden karşılanıyor. Tabi benzeri zamanda mutluluk ekonomisine üstelik çokça güç anlamda katkıda buluşmuş oluyoruz. Son yıllarda yaşanan tarımdaki sıkıntıyı tığ burada göğüslemiş durumdayız. Istihsal yapmanın önemini güzelliğini burada parçalanmamış vatandaşlarımıza anlattığımızı düşünüyoruz. Biz yılmadan bıkmadan herhangi bir devir üreteceğiz üretimde olacağız. Rakım adına bin 300, bin 400 rakımdayız. Çok güzelce bire bir iklimi var buranın toprağında bakir. Patateste oluşacak hastalık görülmüyor. Tıpkı zamanda kimyasal kullanmıyoruz” dedi.

Tohumculuk Firma Yetkilisi İlhami Bengü dahi istihsal için bilgi vererek, “Bin 500 dekar alanda üretim yapıyoruz. Burada dimdik kumpir yetiştiriyor. Bölgenin rakımından faydalanıp akman yapıt elde ediyoruz. Biz yemeklik veya eşey kumpir üretimi yapmıyoruz. Tohumluk olduğu amacıyla maliyet anlamında üstelik matbu kullanmadığımız amacıyla karımız oluyor. Hem da aklık benzeri istihsal yapabilmekteyiz. Eş anlamında yıllık 6 bin tona andıran üretiyoruz. Yemeklik ve tohumluk anlamında daraç dışına ihracatımız gerçekleşmektedir. Rekoltemize akıllıca üretim sağladık. Burada kâin çiftçilere bindi yerine onları dahi üretime katıyor ve buradaki eser yelpazesini genişletiriyoruz. Domestik üretime burada katkımız oldukça fazla. Bildiğiniz kabil biz tohumda dışarıya bağımlıydık. Amma Niğde Patates Araştırma Enstitüsü vasıtasıyla geliştirilen tohumu tığ üretiyoruz ve çoğaltıyoruz. Sulp süreci uzun az buçuk alacağı üzere sevindirici tarafı arz azından tıpkısı yerden başladık geliştirmeye devam ediyoruz. Ego oylumlu noktalara geldiğimizi düşünüyorum. Henüz dahi ileriye gideceğimize inancım tamdır” diyerek konuştu. – MALATYA

Share: