Malatya Damızlık Kucak ve Aksi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Atak: “Çobanlar 15-20 Bin Liraya Büyüklüğünde Maaş Alıyorlar Amma Güdücü Bulunamıyor”

Malatya Damızlık Kucak ve Muannit Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, bugüne kadar 250’si avrat 3 bin kişiye derinti yöneticisi eğiticisi eğitimi verdiklerini söyledi. Atak, “Malatya’dahi çokça çok çobanlık fail ya dahi o işe yönelen bulunmayan. Çobanlar 7-8 bin liradan başlayıp, 15-20 bin liraya büyüklüğünde aylık alıyorlar amma güdücü bulunamıyor. Bütün giderleri dahi pres sahibine ilişik olmasına rağmen güdücü bulmakta müşkül çekiliyor” dedi.

Malatya Damızlık Koyun ve Dikbaşlı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Atak, bugüne büyüklüğünde 250’si eş 3 bin kişiye derinti yöneticisi eğiticisi eğitimi verdiklerini söyledi.  Akın, 7 yıldır ‘sürü yöneticisi eğiticisi’ verildiğini kaydederek, çobanlık mesleğinin meziyetli olduğunu ifade etti.

“3 BİN KİŞİYE ÇOBANLIK EĞİTİMİ VERİLDİ”

Birçok filozof ve peygamberlerin çobanlık mesleğini yaptığını tamlayan Akış, “Çobanlık, lahut benzeri meslektir. Bununla ilgilendiren gerek teknik gerekse dahi uygulamada 3 bin kişiye yetiştiricimize ve girişimcimize sürü yöneticisi eğiticisi eğitimi verildi. Geçmişte İş-düzem üstünde ahali eğitimler ve kaymakamlık müdürlüklerimizle ortaklaşa yaptığımız eğitimler oldu. Serencam yıllarda bile bağlantı binamızda Battalgazi Ahali Yetişek Merkezi ile ortaklaşa 12 ağırşak açtık. 250’si kadın girmek üzere 3 bin kişiye eğitim bilimi verildi” dedi.

“YETİŞTİRİCİLERİMİZ ALDIKLARI SERTİFİKAYLA DESTEKLERDEN FAYDALANABİLİYOR”

Akın, sunulan çobanlık eğitimlerinin müstahsil ve girişimcilere şişman yarar sağladığına bile ilgi çekerek, şunları söyledi:

“Yetiştirici kurum ve kuruluşlarda zirai ve hayvani destek kabul etmek istediğinde bu yetişek kapsamında aldığı sertifikayı kullanabilecek. Istihsal anlamında serencam yıllarda kırsala benzeri barhana bahis konusu. Zirai anlamda tarlalarını işlemeye başladılar. Hayvancılıkta lokalde olsa tıpkısı girişimde bulundular. Onun üzere bu sertifikanın önemi iri. Hiç bilgisi olmayan insanların bu işe girip, 104 saatlik eğitimde gerekli bilgileri almaları pir benzeri son ortaya çıkardı.”

Çobanlık eğitimlerinin bitmeme ettiğini dile getiren Atak, “Duruluk mesafe yetiştiricilerimiz ve girişimcilerimizin talepleri üzerine kursumuzu açıyoruz. Bunun kırsala daha iyi yansıyabilmesi namına üstelik tüm çekicilik bünye ve domestik yöneticilerimizin çobanlarımıza özellikle destek istiyoruz” dedi.

Akın, 5 yıldır ilişik kurum ve kuruluşlara çobanların sosyal güvenceleriyle ilgilendiren konuyu ilettiklerini kaydederek, “Benzeri familya işletmesinde eğer karı yoksa o pres muhakkak kapanıyor. Bunun nedeni; toplumsal güvencesi olmadığı devir tıpkı çoban tıpkısı çobana kız birlikte vermiyor. O nedene devletimiz, cumhurbaşkanlığımız, bakanlığımız avrat girişimcilerimize ve yetiştiricilerimize evet bile çobanın annesi, kız kardeşi evet da eşinin içtimai güvencesini sağlarsa bu neticelere daha iyi ulaşırız. Antrparantez kırsaldaki göçün önüne geçeriz ve oralara üretim anlayışıyla revan insanlar, çobana içtimai güvencesi olduğu üzere kızını verecek. Bu anlamda bu projeyle ait destek bekliyoruz” diyerek konuştu.

“MAAŞLARI 15-20 BİNE KADAR ÇIKIYOR AMA ÇOBAN BULUNAMIYOR”

“Güdücü tedarik etmek aşağılık el” diyen Atak, şunları söyledi:

“Hele yaz mevsiminde daha birlikte kısık zira herkesin çobana ihtiyacı oluyor. Bazen bölgelerde 6, 7, 8, 9 kamer zaman zaman üstelik sene boyu icap yaylada, merada gerekse bile köyde 12 ay süresince çobanlık fail insanlar var. Yumruk ayrımsız meslek olduğu için el ya de yurt dışından gelip bu mesleği yapanlar var. Malatya’bile çokça aşkın çobanlık fail evet da o işe yönelen yok. Çobanlar 7-8 bin liradan başlayıp, 15-20 bin liraya kadar maaş alıyorlar ama sürücü bulunamıyor. Bütün giderleri da pres sahibine ilgilendiren olmasına karşın güdücü bulmakta meşakkat çekiliyor. Çoban bulunamamanın önüne geçilmesi için toplumsal güvencelerinin olması gerekiyor. Nezaret bindi veriyor ama bunun haricinde içtimai güvence büyük önem taşıyor. Şayet toplumsal garanti yapılırsa çobanlık mesleğine yönelen adam sayısı artacaktır.”

Akış, kadınların de çobanlık eğitimine bağ gösterdiklerini kaydederek, “Avrat yetiştiricilerimiz ve girişimcilerimizde eğitimlerde düz alıyor. Bu nüsha arada sırada yüzdelik 30’a büyüklüğünde çıkabiliyor” dedi.

Share: