LİSELİLERDEN 60 KİLOMETRE HIZA ULAŞABİLEN ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

BATMAN Salih Bonjur Küçük Asya İmam Hatip Lisesi’nde okuyan 10 öğrenci, danışman öğretmenleriyle birlikte 1 almanak çalışmayla 60 kilometre hıza ulaşabilen elektrikli araba yaptı. Hikmet öğretmeni Bilal Baran, bu sene katıldıkları Teknofest’te 1500 proje arasından 28’inci olduklarını belirterek, Nisan 2023’te yapılacak Teknofest’e hazırlandıklarını söyledi.

Batman Salih Günaydın Rum İmam Dil Cambazı Lisesi’nde tahsil gören 10 mektepli, fizik öğretmenleri Bilal Baran ile gelişigüzel güzeşte sene zat imkanlarıyla elektrikli otomobil yaptı. 60 kilometre hıza ulaşabilen ve eksiksiz şarjla bile 60 kilometre gidebilen otomobille bu yıl Kocaeli’nde planlı Teknofest’e katılan öğrenciler ve öğretmenleri 1500 proje arasından 28’inci oldu. Ekip, tek nefis olan otomobillerini 2023’te Nisan ayında yapılacak olan Teknofest amacıyla 2 nefis adına taammüden hazırlıklara başladı.

’40 KİLOMETREDE 3 TL YAKIYOR’

Yaptıkları elektrikli otomobilin 1 almanak çalışmanın sonucunda ortaya çıktığını belirten fizik öğretmeni Bilal Baran, şunları söyledi

Zorlu şartlar altında çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tam maddi imkansızlıklara karşın 1500 civarında referans arasından, Türkiye’de finalde yarışarak 28’inci olduk. Hedeflerimiz balaban gerçekte. Çok iri projelere imza atabiliriz ama maddesel bindi noktasında gerekseme var. Elektrikli araba olarak kendi sınıfında yarışırken yapmış olduğumuz ölçümler sonucunda 40 kilometrede 3 TL yaktığını gördük. Bittabi bu çok bunaltıcı tıpkı netice. Aracımızda jel akü kullandık. Aracımızın çabukluk sınırını 60 kilometre ile sınırladık. Çok efdal hızlarda de gidebilirdik. Ancak 60 çizi olduğu üzere onunla sınırladık. Benzeri zamanda aracımız 60 kilometre menzile sahiptir. 500 kilograma büyüklüğünde yük kapasitesine erbap ancak asıltı sistemleri olsun, tekerlek-ispit sistemi olsun 650 kilograma kadar taşıyabilecek şekilde ayarlanmıştır. Yerleşik yükleme birimi kullandık. Bataryalarımız 60 volt ile çalışmaktadır. Tığ yerleşik şarj birimimizi 72 volta kadar ayarladık. Fakat bunun kontrolünü yapabilmekteyiz. Tıpkı zamanda enerji kaynağımız adına gün enerjisi ve kinetik enerjiyi birlikte hareketlilik enerjisine dönüştürecek şekilde tümce geliştirmiştik haddizatında proje yerine. Ancak maddi yetersizliklerden dolayı yalnız kanalizasyon elektriğinden erke alacak şekilde sınırladık.

‘BU GENÇLER GELECEĞİN MÜHENDİSLERİ, DOKTORLARI OLACAK’

2023’te yapılacak olan Teknofest’e hazırlandıklarını belirten Baran, Çalışmada aracın 2 koltuklu olması istenmektedir. Aracımızı 2 koltuklu olacak şekilde esasen tasarlayacağız. Burada yönelteç sistemimiz, fren-gaz sistemimiz, göstergemiz bütün bunlarda tebeddülat bahis konusu olacak. Tıpkısı zamanda şasede tıpkısı fark ihtiyacımız namevcut, ancak kaportada ağır tıpkısı değişikliğe gideceğiz. Maddi imkansızlıklardan kıran ABS alüminyum kompozit malzeme kullandık. Fakat imkanımız olursa biz bunu fiber karbondan ve cam elyaftan, fiberglastan yapmayı düşünüyoruz. O ahit çokça henüz estetik benzeri dekor ve tıpkı zamanda aerodinamik tadımlık de katabileceğiz. Projeyi yaparken anne amacımız öğrencileri yemeden içmeden akademik kendisine değil, bire bir zamanda hayata da alıştırmak. Bu gençler geleceğin mühendisleri, doktorları olacak dedi.

Projede saha kayran öğrencilerden Eyüp Arslan, 10’uncu dershane öğrencisiyim. Hocamızın fikriyle bu proje ortaya bundan sonra. Sonra 11 nefis bire bir bando oluşturduk. Herhangi Bir birimize tıpkısı fariza verildi. Görevlerimizi yaptık, başvurduk. Bu projede düz ahzetmek, bu heyecanı fark etmek çok güzeldi. Şu dakika burada olduğumuz için haddinden fazla mutluyuz. Aracımızı 3D yerine çizdik. Devrilmesini sunu aza indirmek amacıyla aracımızın boyutsal parametrelerini hesapladık. İstediğimizi yaptık. Allah’a şükürler olsun.

Share: