Liseli öğrenciler hem para kazandı, hem otelcilik öğrendi

Liseli öğrenciler hem para kazandı, hem otelcilik öğrendi

Ayvalık’ta Cunda MTAL öğrencilerine 1 yılda 1 milyonluk yevmi

BALIKESİR – Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde mevcut Milli Terbiye Bakanlığı’na ilişkin turizm alanında cümbüş gösteren Türkiye’nin yeryüzü iri Uygulama Oteli kendisine nitelendirilen Cunda Aplikasyon Oteli’nde yetişek gören öğrenciler hem mesleklerini geliştiriyor, hem dahi servet kazanıyor.

Cunda Mesleki ve Ustalık Küçük Asya Lisesi turizm ve otelcilik bölümü öğrencileri, eğitim bilimi gördükleri branşlardaki uygulamaları okulun bünyesindeki Cunda Aplikasyon Oteli’nde görürken, tıpkısı yandan üstelik alacak sağlıyorlar.

Günlük 150 TL sevap verilen öğrencilere bu yıl 1 milyon TL ödeme yapılarak bu alanda adeta bir rekora imza atıldı.

Cunda Mesleksel ve Ustalık Rum Lisesi Müdürü Abdülaziz Abra yaptığı açıklamada, okulda 509 mektepli mevcudiyetinin bulunduğunu belirterek hem ticaret, hem da turizm alanında eğitimler verdiklerini hatırlattı.

Araç ve İçecek Hizmetleri ile Konaklama Seyahat Hizmetleri alanlarında 356 öğrencinin bulunduğunu kaydeden Angarya, “Bu öğrencilerimizin benzeri kısmı Türkiye’nin arz iri Aplikasyon Oteli olan okulumuz bünyesindeki Cunda Aplikasyon Oteli’nde pratik yapmaktadır. 176 odada toplanmış 352 akak kapasiteli otelimizde, 10., 11. ve 12. sınıf öğrencilerimiz kılgısal kendisine bile eğitimler görmektedirler. Icap işletmelerdeki maharet eğitimleri sırasında, gerekse de ekol sonrasındaki dönemlerinde öğrencilerimiz otelimizde görev alarak, öğretmenlerimiz ve çevrimli öğreticilerimizden hem mesleğin inceliklerini öğreniyorlar, hem da bu hizmetlerinin karşılığında dirimsel elde etmiş oluyorlar” dedi.

Bu anlamda çekimli olduklarını vurgulayan Abdülaziz Denge, “Bu yılın başında hedefimiz, öğrencilerimize ödediğimiz günce yevmiyelerin 1 milyon TL’ye ulaşabilmesiydi. Şu anda bu hedefe başarmış bulunuyoruz. Bugüne büyüklüğünde lüzum işletmelerde maharet eğitimleri dahilinde, gerekse de uygulama otelimizde değişik faaliyetlerde, ayrı ayrı zamanlarda görev alan öğrencilerimize toplam ödemiş olduğumuz ücret şu zaman itibariyle 1 milyon lirayı aşmış durumdadır” diyerek konuştu.

Öğrencilerin benzeri kısmının ‘nöbet’ görevi dahilinde 5 zaman boyunca otelde görev aldığını nâkil Abdülaziz Denge, öğrencilerin bir kısmının birlikte meslek sonrası dönemlerde iye cevaz belgeleriyle otelde fariza aldıklarını birlikte sözlerine ekledi.

“Kendi ihtiyaçlarımı gideriyorum”

Günlük yevmiye karşılığında otelde eğitim gören 11. sınıf öğrencisi Gözde Orhan, elde ettiği günlük yevmiyelerle familya ekonomisine de bindi verdiğini belirterek, “Bunun birlikte harçlığımı çıkarıyorum. Zat ihtiyaçlarımı gideriyorum. Bir yandan birlikte staj dönemine hazırlanıyorum. Hedefim mesleğimi geliştirebilmek. Çünkü buradan mezun olduğumda 4 sene gastronomi bölümünde derk etmek istiyorum. Ondan bilahare dahi aynı otelde çalışmayı tayf ediyorum. Bu olmazsa, İtalya, Almanya ya bile Amerika kadar dar dışı hayalim bile var” dedi.

“Hem eğitimimi tamamlamaya çalışıyor, bire bir yandan de para kazanıyorum”

Cunda Mesleki ve Ustalık Rum Lisesi Yiyecek ve İçecek Alanı Servis Bölümü’nde terbiye gören öğrencilerden Seymen Lüks, “Uygulama otelimizde imdi garsonluk yapıyorum. Böylece müşterilerle iç içe olabilme imkanını buluyorum. Tabi bunun karşılığında hem eğitimimi tamamlamaya çalışıyor, tıpkısı yandan dahi servet kazanıyorum. Günümüz koşullarında benim için gür sayılabilecek derecedeki kazandığım parayı biriktiriyorum. Bu aplikasyon benim için aşağı haddinden fazla iyi oluyor. Mezun olunca 2 evet üstelik 4 yıllık üniversitede eğitimimi aylamak istiyorum. Üniversite eğitimimi üstelik tamamladıktan sonra bol tıpkı otelde gitmek istiyorum” diyerek konuştu.

Share: