LEONARDO ÜSTELIK VİNCİ’YE İLHAM KAYNAĞI OLAN HALK-CEZERİ İÇİN ULUSLARARASI SEMPOZYUM

DİCLE Üniversitesi Görüşme ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Yıldız, İslam alimlerinden Umum-Cezeri’nin çalışmalarıyla Leonardo de Vinci’ye ilham kaynağı olduğunu belirterek, Cezeri’yi merak edenleri 6-8 Teşrinievvel tarihleri ortada Dicle Üniversitesi’nde düzenlenecek arsıulusal sempozyuma çağırma etti.

Dicle Üniversitesi Danışma ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Nasip, sibernetiğin babası kendisine değerlendirilen Ahali-Cezeri’nin çalışmalarıyla Leonardo da Vinci’ye esin kaynağı olduğunu söyledi. Ahali-Cezeri’nin Şırnak Cizreli olduğunu ancak Diyarbakır’da 25 sene süreyle Artuklu Sarayı’nda yaşadığını anlatım fail Prof. Dr. Şans, Cezeri’nin 6-8 Teşrinievvel tarihleri arasında Dicle Üniversitesi’nde yapılacak “Arsıulusal Ahali-Cezeri Çalışmaları ve Günümüze Yansımaları Sempozyumu” ile anılacağı kaydetti.

Prof. Dr. İrfan Yıldız, Hars ve Turizm Bakanlığı, Dicle Üniversitesi, Vilayet, Atatürk Kültür Sarayı, Şırnak Üniversitesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Artuklu Sarayı Kazı Başkanlığı’nın gelişigüzel düzenleyeceği sempozyuma El-Cezeri’yi zül edenleri nida ederek, ‘Cezeri, İslam aleminin angın mühendis ve alimidir. Bugünkü otomasyon ve sibernetiğin babasıdır. Benzeri zamanda bilinen önceki insansız robotları özne kişidir. Onun insansız robotlarını bile yaşadığı yerin duvarlarına bile çizmiş bulunmaktayız. El-Cezeri’nin yaşadığı yerde böyle tıpkı sempozyum ilk kez yapılıyor. Ağırlıklı namına mühendislik, El Cezeri ile ilgili konular tartışılacak. Umum-Cezeri’nin yaptığı bilcümle çalışmalar, bütün detaylarıyla orada katılımcılara anlatılacak. Hakeza balaban aynı sempozyuma katılımların yüksek olacağını umuyoruz. Daraç içi ve az dışından 100’e yakın uzmanın iştirak sağlayacağını düşünüyoruz. Tıpkısı zamanda hem Türkiye’de hem dünyada Ahali-Cezeri konusunda çalışan El-Cezeri’ye ilişki duyan, Leonardo birlikte Vinci’ye sabah yeli kaynağı olan Umum Cezeri’yi zaaf edenlerin bu sempozyuma katılmalarını istiyoruz’dediShare: