Köyü vuran depremde bire bir aileden 14 yaşama hayatını kaybetti

Kahramanmaraş merkezli depremlerden Adıyaman’ın Sincik ilçesi birlikte etkilendi. Sincik ilçesine sınırlı 150 haneli Hüseyinli köyünde Karaman ailesinden 14 can hayatını kaybetti. Ölenler Sincik kaza mezarlığında defnedilirken Hüseyinli köyünde evi yıkılan Karaman ailesi fertleri, ilçe merkezindeki sadık spor salonunda konuk ediliyor.

Köyde toplam 16 kişinin öldüğü depremde 14 akrabasını kaybeden Mahmut Karaman, “Depremin şiddeti ile uyandığımızda kendimizi car print dışarıya attık. Dışarı çıktığımızda köyümüzdeki az daha kül evler evet çetin hasarlı evet dahi yıkılmıştı. Amcaoğlum Mahmut Karaman’ın evinden sesler geliyordu. Acı ayrımsız kar yağışı vardı. O anda kişi imkanlarımızla ellerimizle tırnaklarımızla enkazın altında yaralıları çıkarmaya çalıştık. 13 kişinin yaşadığı evde 8 kişiyi aktif çıkardık, 5 kişiyi vefat etmişti” dedi.

Diğer akrabalarının evlerinde üstelik irtihal edenler olduğunu ve bütün 14 yakınını kaybettiğini söyleyen Mahmut Karaman, “Depremin olduğu günün akşamına kadar köyde bakmak zorunda kaldık. Akşam saatlerinde kaymakamlığın gönderdiği kepçe tehlikeli kar yağışı ve tipi dolayısıyla düz düz 3 metreye vasıl sülale açarak köye ulaştı. 3 kesim yaralımız vardı geçmiş onları gönderdik. Peşi Sıra bile 25 can karı erkek yavru buğulanmış hepimiz yola çıkarak kestirmece 15 kilometre yaya Gömükan mezrasına ulaştık. Yaralılarımızı ilçe merkezine ulaştıran aracımız kalın kafalı dönüp bizi birlikte aldı. Bu şekilde kaza merkezine ulaştık. İlçe merkezine ulaştıktan sonradan devletimiz salim olsun bize her kalem imkanı sağladı. Yememizi içmemizi barınmamızı rastgele şeyimizi karşıladı, bugüne büyüklüğünde geldik. Tığ daha çok özlük köyümüze dönmek istiyoruz. Devletimizden bize konteynır ve hayvanlarımız için cadır vermesini kâm ediyoruz” dedi. – ADIYAMAN

Share: