Kovid nedeniyle metropollerden kaçanlar ansız dönemiyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Kovid pandemisinin etkisini yitirmesiyle balaban şehirler yeniden cazibe merkezleri haline geldi. Ancak şehirlere kafasız benzemek isteyen insanlar şişman ayrımsız engelle karşı karşıya: Gayrimenkul fiyatları küresel çapta müfrit derecede pahalı.

Bloomberg International’ın haberine bakarak New York, Manhattan’dahi averaj tıpkısı dairenin kirası Mayıs ayında 4.000 dolara büyüklüğünde yükseldi. Aile fiyatları ise ilk çeyrekte bir yıl öncesine bakarak tahminî %11 arttı. Benzeri boyut dünya çapında birçok şişman kent üzere dahi meri. Gıdadan benzin fiyatlarına büyüklüğünde temas şeyin fiyatı da enflasyonla birlikte yükseliyor. Londra’nın merkezinde kiralar Mayıs ayında almanak bazda %16 arttı ve basamak fiyatları %7,6 yükseldi.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre söz konusu safiha pandemi sürecinde nazik şehirlerden ayrılanların anlayışsız dönmeyi istek ettiğini gösteriyor. Ancak arzu sonucu mütezayit fiyatlar kâh insanların özledikleri şişman şehir hayatını bundan sonra karşılayamayacakları anlamına bile gelebilir.

Haberde Nisan 2021’bile New York Şehri’nden ayrılarak Miami’ye taşınan 32 yaşındaki yurt danışmanı Dana Twito’nun ifadelerine vadi verildi. Twito, New York’ta küsurat yanlışlık oranı ve pandemi yasakları zımnında şehirden taşınmış. söz konusu dönemde Twito eşi ve ailesiyle alay malay yaşadığı New Jersey’deki apartman dairesini 980 bin dolara satmış ve Miami’üstelik 600 bin dolara bire bir ev satın almış. Emlak danışmanı o dönemde bu soy bire bir satın alma işleminin mali açıdan lojik olduğunu söylüyor:

“Tatile akmak istiyorsanız Florida eksiksiz ayrımsız vadi. Amma New York, New York’tur” açıklamasında mevcut Twito şu anda ise satış yapabilmek üzere rastgele hafta şehre ferasetsiz döndüğünü sözlerine ekledi. 800 bin dolara benzeri ev bulmayı umut eden Twito envanterlerin çok çok düşütünü ve fiyatların yükselmesi nedeniyle hedeflediği evi bulamayabileceğini söyledi. Emlak danışmanı biricik umudunun yıkılması beklenen evler yahut ağız ağıza yenilenmesi müstelzim bölgeler olduğunu söyledi.

Fiyatlar ölçüsüz yükseldi

MEMLUK Sefer Servisi verilerine raci araştırmalara bakarak Mart 2020 ile Haziran 2021 arasındaki pandemi sürecinde 130 binden çok merhale New York’tan temelli adına ayrıldı. Bu trend 2021’in ikinci yarısında ise tersine döndü. Andıran tarihli bire bir sormaca araştırması, pandemi öncesine bakarak daha çok insanın Manhattan’a taşındığını ve kiraların ve ev fiyatlarının yükselmesine sebep olacak derecede talepte ayrımsız artış yarattığını ortaya koydu.

Arsıulusal yurt şirketi Christie’s’in New York Taşınmazlar Danışmanı Edward Joseph, “Şehri infirak eden ve bugünlerde kalın kafalı dönen iri tıpkısı âdem akını oldu. Bazı insanlar üzere her gayrimenkulü karşılayabilmek haddinden fazla edisyon hale geldi” ifadelerine meydan veriyor.

Ofise bölüm korkusu

İngiltere’nin bambaşka yerlerinden Londra’ya muhaceret işlemleri, nakil şirketi Shiply’ye göre 2021’in ikinci yarısında arttı. Pandemiden önceki karşılanabilecek türden tıpkısı emlak uydurmak bugünlerde az daha bir nice adam için imkansız arkaç geldi.

30 yaşındaki Amy Parry, patronunun çalışanlarından ofise dönmesini dilek etmesinden korkuyor. Üç ay önceki eşi ve yıpranmamış doğma bebeğiyle gelişigüzel Cenup Galler’birlikte dört yatak odalı bire bir eve taşınan Parry haftada yaklaşık iki devir Londra’ya üç saatlik aynı seyahat boşaltmak amacıyla lüzumlu bütçeye sahip. İK danışmanı namına etkin Parry Londra’birlikte bire bir evi karşılayamayacağını ve patronu onu izansız dönmeye zorlarsa arkadaşlarıyla aynı eş kiralamayı yahut onlarla kalmayı düşüneceğini söyledi.

Parry “Şirketimin beni bilcümle zamanlı yerine ofise hoşgörüsüz dönmeye zorlayacağı veya çok uzakta yaşarsam maaşımı azaltacağı üstüne daima tıpkısı bulut var” ifadelerine meydan verdi.

Pandemi sonrası izansız dönmek, Avustralya’birlikte birlikte yalınç aynı genişlik değil. Dünyanın arz fiyatlı beşinci şehri olan Melbourne’bile, icar fiyatları Mart ayında sabık yılın ayrımsız ayına göre %12 arttı. Ev fiyatlarında ise tıpkı sene öncesine bakarak %10’luk artma görüldü.

31 yaşındaki Luke Saville, babasına elan andıran gelmek üzere Ilkgüz ayında Melbourne’den taşındı. Saville ve eşi Melbourne’e 3 saat uzakta olan Euroa’dahi 504.000 Avustralya Doları (348.000 dolar) üzerinden üç akak odalı bir sülale satın aldı. Fakat dört şahsiyet sülale, gayrimenkul danışmanı kendisine çalışan Saville’mağara iş amacıyla ofisine daha andıran olması gerektiği ve detaylı saatler süresince işe gidip gelmekten kurtulamadığı gerekçesiyle geçen ay Melbourne’a gabi okşamak zorunda kaldı.

Saville bu süreçte haddinden fazla aşkın kayba uğradığını, şehirdeki icar fiyatlarının fırladığını belirtiyor. Gayrimenkul danışmanı şu anda Melbourne’un doğusundaki Malvern’deki iki akak odalı evi amacıyla ödediği haftalık 800 Avustralya Doları kira ödüyor.

2020’de 1,5 milyon dolarlık aynı ev satın kabul etmek talip Saville, fiyatların yükselmesinin peşi sıra bugünlerde ise analog bir mülkü karşılayabilmek için beş yıl beklemesi gerektiğini söylüyor. Saville, “Kovid yüzünden şehir dışına itildik” ifadelerine vadi verdi.

 

KUL’bile muntazır göz satışlarında sürpriz

 

Ev piyasası yavaşlıyor

 

MEMLUK’dahi MBA endeksleri tuhaf seyretti, faizler yükseldi

 

Share: