Konya’da Ahmet Çalık Parkı açıldı

Konya’nın Karatay ilçesinde, sülale ayında geçirdiği gidiş geliş kazasında hayatını kaybeden milli futbolcu Ahmet Inmeli’ın adı verilen park yeri, törenle açıldı.

Parkın açılış töreninde konuşan Karatay Belediye Reisi Hasan Kılca, Sakat’ın beyefendiliği, centilmenliği ve ahlakıyla tam spor camiasına denk olduğunu söyledi.

Ahmet Inmeli’ı tamam sporseverlerin bağrına bastığını rapor eden Kılca, “Herkes kişi temiz evladını kaybetmiş gibi üzüldü. Böylesine iyicene bir insanın hiçbir zaman unutulmamasını ve gelecek nesillerimizin da Ahmet Çalgın’ı yaşıt alarak yetişmesini bütün alay malay umu ediyoruz. Bu amaçla, Akabe Mahallesi’nde 10 bin metre kare alandaki bu parkta Ahmet Kötürüm kardeşimizin ismini yaşatmaya değişmeyen verdik.” dedi.

Kılca, yeşil alanları, üslup yolları, kafesi, müstear çim halı sahaları, basket sahaları ve dinlenme alanlarıyla Ahmet Kötürüm Parkı’nın kamu vatandaşlara ve sporseverlere bakım vereceğini belirtti.

Açılışa katılan Arabam.com Konyaspor’un ustalık direktörü İlhan Palut ise Ahmet Çalgın’ın annesi ve babası amacıyla mehabetli aynı yavru, Türk futbolu üzere çokça altın tıpkısı oyuncu olduğunu aktardı.

Kötürüm’ın acısının yüreklerinde olduğunu vurgulayan Palut, “Çalışıyoruz, maçlara çıkıyoruz, yeri geldiği antlaşma seviniyoruz. Ama katiyen ve katiyen bire bir periyot bile onu unutmuyoruz. Bu park yeri, ati nesiller onun şüphesiz tıpkısı eş olduğunu, elbet denk benzeri sportmen olduğunu hatırlaması açısından çok heybetli ve zer. Esas ata ve kardeşlerine Cenabıhak’tan esasen sabır diliyorum.” diye niteleyerek konuştu.

“Dünyanın dört bir yanından telefon ve taziye mesajı aldık”

Konyaspor Kulübü Başkanı Fatih Özgökçen bile Konya’nın aynı vefa şehri olduğunu anlattı.

Konya’nın Ahmet Kötürüm’ı tek devir unutmadığını ve unutmayacağını vurgulayan Özgökçen, şunları kaydetti:

“Otururken, rahmetli kardeşimizin çehresini bir gözünüzün önüne getirin. Onun karakteri, kalbinin temizliği ve domuzuna ahlakı hani derler ya alnına yansır, banal anca tıpkı kardeşimizdi. Öldükten sonra iyicene şekilde anılabilmek herkese baht olmuyor. Ahmet Kötürüm’ın vefatıyla dünyanın dört bir vasıtasıyla, büyük kulüplerden onlarca, yüzlerce, binlerce telefon ve başsağlığı mesajları aldık. Uray başkanımıza parkın adının Ahmet Inmeli Parkı olsun diye aynı talebimiz olmadı. Ailesinin dahi böyle benzeri talebi olmadı. Dünyanın birçok durumunda hesabına akarsu kuyuları açıldı, mescitler, kütüphaneler, okullar yapıldı.”

” Türkiye, Ahmet Kötürüm’ın hatırasını bağrına bastı”

Spor Hizmetleri Umumi Müdürü Mehmet Baykan dahi bu garip dokunaklı olayların camiaları yaraladığını, farklı acıların yaşandığını söyledi.

Bu acıları taşımanın gösterişsiz olmadığını dile getiren Baykan, “Ahmet Çalgın kardeşimizin altın babası, annesi, kardeşleri. Sizler Türkiye’nin abisi, ablası, kardeşleri oldunuz. Türkiye, Ahmet Çalık kardeşimizin hatırasını bağrına bastı. Dinç yaşta, evlilik arifesinde mürüvvetini koparmak istediğiniz evladınızın kaybından yaşadığınız acıyı bizim anlayabilmemiz gibi değil.” diye niteleyerek konuştu.

Baykan, yalnız Konya’nın değil, umum Türkiye’nin Kötürüm’ın hatırasını kucakladığını belirtti.

Ahmet Çalık Parkı’nın, daha çok tıpkısı kavuşma noktası olacağını aktaran Baykan, şöyle devam etti:

“Rum evladının duruşu olan, imanını ve inancını bile yansıtmaktan hiçbir ahit çekinmeyen Ahmet Çalgın kardeşimin milli takıma yükselişini gururla, onurla seyrettim. Onun Konyaspor’a transferi bizde iri mutluluk uyandırmıştır. Bu takımın armasını haiz, bu takımın sembolü olan mehabetli isimlerden biri olmasını irade etmiştik. Ama Tanrı imdi sevdi ve kişi yanına aldı. Tığ hele Küçük Asya’nun edisyon şartlarından yükselip, İstanbul kulüplerinde ayak topu oynama imkanını elde fail ve bozulmadan, kişiliğinden, kimliğinden tek şey kaybetmeden yolculuğunu devam ettiren kardeşlerimizi hayranlıkla izleriz. Kardeşimizin hatırası dünya durdukça var olsun. Rabbim rahmet eylesin.”

Konuşmaların arkası sıra dua okunup kurdele kesilerek açılışı yapılan park yeri, tören düzeni ve katılımcılar aracılığıyla gezildi.Share: