Konuttaki sıra dışı bedel artışları mercek altında

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Yurt sektöründeki olağan dışı kıymet artışlarını yakından izleme ediyoruz, konuyu kovucuk altına aldık. Müstelzim neyse yapıyoruz, yapacağız” dedi.
Bakan Bitkisel, yaptığı bağlanmış açıklamada, emlak sektöründe olağan dışı kıymet artışlarına yönelik kapsamlı mesai başlatıldığını belirtti. Nebati, bedel artışına hastalık olan etkenlerin bir tane biricik incelendiğini; finansal, finansal, tapu ve yurt car şehir verilerinin incelendiğini, analiz ve kıymetlendirme çalışmalarının kararlılıkla yürütüldüğünü kaydetti.

Bakanlıkça açıklayan, konuya ilgilendiren yapılan icraat ise şöyle: 
“Gayrimenkul car siteleri aracılığıyla gayrimenkul sektöründe karşılık artışı ve enflasyona faktör olan etkenlerin belirleniyor. Takma eşit artışı yaparak bildirme arzu dengesini bozan, enflasyona sebep vererek piyasayı karşıt etkileyen, göz satışında elde ettiği geliri akilane bildirme etmeyen kişiler ve firmalar tespit ediliyor. Enflasyonist ortam yaratan ve vergisel yükümlülüklerini namına getirmeyen üs ve tüzel eşhas için gerekli muamelat başlatılması amacıyla ait kurumlara bilgiler iletiliyor. Taşınmazlar sektöründe zindelik gösteren ve talih çapında taşınmazlar ilanı veren emlakçılara yönelik planlı risk analizi ile gelişigüzel yapılan tespitler sonucu yer denetimlerine üstelik başlanıldı. Çalışmalar neticesinde, emlak piyasasında çatı yaratan, hane satışlarından elde ettiği gelirini bildirme dışı bırakan veya fire beyanda kâin, başta tapu harcı girmek için vergisel yükümlülüklerini hesabına getirmeyen kişi ve firmaların tespiti de gerçekleştirildi.”

Gurur: Kira ve ev fiyatları alelacele düşecek

Denk İstikrarı Komitesi’nde hane piyasası ele makbuz

Emlak piyasasının nazik sınavı

 

Share: