Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nden Konya’ya “tarım” ziyareti

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Ekincilik Bakanı Desire Nzinga Brihanze ile Ilmî Icraat ve Uygulayım Bilimi Ihya Bakanı Jose Mpanda Kabangu, iki mevki arasındaki zirai ilişkilerin geliştirilmesi için Konya’yı müzakere etti.

Bakanlar Brihanze ile Kabangu, Konya’da ayrımsız otelde tarım makineleri üreten Lukas Holland firmasının sahibi Asım Rahat ve firma yöneticileriyle aynı araya geldi.

Kabangu, Türkiye ile zirai faaliyetleri yükseltmek istediklerini söyledi.

Türkiye’nin tarımda kullandığı teknolojileri strateji ettiklerini, bu kapsamda Lukas Holland firmasıyla iletişime geçtiklerini anlatan Kabangu, şunları kaydetti:

“Yarar ve olanakları kıymetlendirmek için sahada bizzat inceleme yaparak gitmek istedik. Yunak gelecek ve konukseverlik için müteşekkiriz. Kongo Demokratik Cumhuriyeti teknolojisinin ve tarım üzerine olan yerleşmiş düzenimizin gelişmesi, devamlılığı amacıyla bilcümle olanakları değerlendireceğiz. İki tarafın da kazan-kulaklı durumunu yaşadığı ticaretlere, teknolojilere gelişmelere açığız. Fırsatları görmek için buradayız. Meslektaşımla bu arada iki mevki için bile hayır, yarayışlı olacak değme işe açığız.”

“İki ülke arasındaki ortaklığı geliştirmek istiyoruz”

Kabangu, ülkelerinde tarımsal faaliyetleri tasarruf etmek üzere Türkiye’nin tohumlarından üstelik feyizlenmek istediklerini belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Asıl amacımız nesil bankasından zaruri tohumları, ülkemizde yetişebilecek ürünleri, mısır gün çiçeği kabilinden ürünleri buradan realizasyon yazar, ülkemizdeki zirai faaliyetleri döl bankasından aldığımız tohumlarla güçlendirmeye çalışmak olacak. Biz, Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye ve Kongo arasında sağlamaya çalıştığı adamakıllı sinerjiye, enerjiye cebin, o misafirperverliğe teşekkür gitmek üzere gelmiş bulunmaktayız. Recep Tayyip Erdoğan’ın Kongo ile gani ilişkilerine istinaden tığ üstelik Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ni temsilen buradayız ve bu ferah ilişkileri, ortaklığı geliştirmek istiyoruz.”

“Döl bankası bizim üzere çokça makro”

Brihanze dahi ülkelerinin 2 milyon kilometrekareyi fazla ayrımsız yüzölçümüne cemaat olduğunu, topraklarında tarımı yaygınlaştırmak istediklerini söyledi.

Soy Sop bankası gibi tıpkısı imkandan müstefit olmak istediklerini anlatan Brihanze, “Ülkemizdeki vatandaşlarımızın hangi tuhaf tohumu ekebileceğini, hangi tuhaf tohumu ihraç edebileceğini, ne zümre tohumu yetiştirebileceğini öğrenmeleri gerekiyor. Soy Sop bankası burada bizim amacıyla çok balaban. Zira Kongo’birlikte cemaat olmadığımız bir şey. Antrparantez Türkiye’da sahip olduğunuz imkanlara, dron kabilinden ekincilik topraklarında kullandığınız imkanların bir kısmına ehil değiliz. Bizim aynı noktada ilgilendiğimiz birlikte bu tuhaf teknolojilere envestisman yapıp ülkemizde kullanılmasını çıkarmak.” diyerek konuştu.

Bakan Brihanze, iki talih arasındaki demokratik ilişkilerin ongun durumda olduğunu, ilişkileri henüz birlikte yükseltmek istediklerini sözlerine ekledi.

Share: