KKTC Başbakanı Üstel, depremden etkilenen Adıyaman’da konuştu Açıklaması

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ünal Üstel, katıksız afetlerin tekrarlanmamasını istek etti, “Bu olaylardan bile ibret çıkararak bundan sonra belkili aynı facia karşısında ülkelerimizi afetten etkilenmeyecek şekle ifade etmek amacıyla temel vatanımızla gelişigüzel teşrikimesai içerisinde ülkelerimizi mebzul tıpkısı noktaya getireceğiz düşüncesindeyim.” dedi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana mevrut depremlerde yıkılan Adıyaman’daki otelin enkazında voleybol takımındaki öğrencilerin yaşamını yitirdiği alanda incelemelerde mevcut Üstel, alana çelenk bıraktı.

Üstel, gazetecilere, “asrın felakati”nde Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden 49 insanının yaşamını yitirdiğini söyledi.

Suçlular adalete doğrulama olana kadar sürecin takipçisi olacaklarını vurgulayan Üstel, “Sözün bittiği yerdeyiz. Şampiyonaya gelmek amacıyla 35 nefis bir mektepli kafilemiz buraya geldi ve 25 kişisi İsias Otel’üstelik konakladı. Depremin yaşanmasıyla çocuklarımız burada hayata gözlerini yumdular. Hükümet namına çocuklarımızı kaybettiğimiz otelin yerini ziyaret edelim istedik.” diye konuştu.

Üstel, ilgililerden bilgi alıp yetkililerle ahbaplık etmek istediklerini dile getirerek, “Hükümet yerine çocuklarımızı yitirdiğimiz İsias Otel’in suçlularının bulunması üzere hükümet kendisine aldığımız kararlar var. Bunu Türkiye Cumhuriyeti’nin yetkililerine ilettik. Esbak de Ankara’bile ayrımsız konuyu gündeme getirdik. Buraya bile geldik. Bu işin hükümet kendisine takipçisiyiz, suçlular adalete teslim olana kadar.” ifadelerini kullandı.

Depremlerde ve Adıyaman ile Şanlıurfa’birlikte sel felaketinde hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, ailelerine başsağlığı, yaralılara felah dileyen Üstel, “Temennimiz, bu hâller tekrarlanma etmesin. Bu olaylardan birlikte ders çıkararak artık umulur bire bir kıran karşısında ülkelerimizi afetten etkilenmeyecek şekle deklare etmek amacıyla anne vatanımızla gelişigüzel işbirliği içerisinde ülkelerimizi gani benzeri noktaya getireceğiz düşüncesindeyim.” dedi.

KKTC Başbakanı Üstel’e, Başvekil Yardımcısı Fikri Ataoğlu ile Mamure ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı dahi zevcelik etti.

Share: