Kırşehir’de çiftçiler kontratlı besicilik üstüne bilgilendirildi

Kırşehir’dahi çiftçiler kontratlı besicilik üzerine bilgilendirildi.

Valilikten yapılan mukayyet açıklamaya göre, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü konuşma salonunda düzenlenen toplantıda mütekellim Vali Hüdayar Mete Buhara, sürdürülebilir üretim için kontratlı besiciliğin çiftçilere katkısından bahsetti.

Vali Buhara, “Tarım, günümüzde ciddi öneme cemaat. Sözleşmeli besicilik modeli dahi çiftçilerimizin üretimini desteklemeye müteveccih bir projedir. Esnaf teşkilatının temellerinin atıldığı Kardeş kenti Kırşehir, fazlalaşan toprakları ve akla yatkın abuhava koşulları cihetiyle tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin sunu fazla yapıldığı illerden biri. Devletimiz bile sürdürülebilir tıpkısı üretim amacıyla bugüne büyüklüğünde olduğu gibi bundan sonra bile sağladığı desteklerle üreticinin yanı sıra olmaya devam edecek. Bu uygulamanın hem ilimize hem üreticilerimize kırnak olmasını diliyor, çiftçilerimize mübarek ve fazlalaşan kazançlar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Deri ve Benzen Kurumu Genel Müdürü Mustafa Kayhan de sözleşmeli besiciliğin öneminden bahsederek, hayat dolu benzeri tedbir zinciri ile üreticilere sürdürülebilir denk politikası oluşturulmasının hedeflendiğini anlattı.

Toplantıya, Yozgat Deri Kombinası Müdürü Harun Pehluvan, İl Umumi Meclisi Başkanı Şaban Çelik, Kırşehir Tecim Borsası Başkanı Neşet Zor ve kentteki çiftçiler katıldı.

Share: